Seks ne kadar sürer? Türkler Sıralama’da Kaçıncı – Bilimsel Araştırma

Seks ne kadar sürer? Türkler Sıralama’da Kaçıncı – Bilimsel Araştırma

450
0
PAYLAŞ

Bilim insanı olmasanız da hayatınızda en az bir kere hızlı bir ilişkiden sonra kendi kendinize bu soruyu sormuş olabilirsiniz: Seks ne kadar sürer?

Bir bilim insanı olduğunuzda aynı soruyu biraz daha farklı ve komik bir şekilde soruyorsunuz. Intravajinal boşalmanın gecikme süresi nedir?

Seksin sadece kadın ve erkeğin cinsel organlarının birleşmesi olmadığını biliyorum. Ancak maalesef geri kalanını (öpüşme, dokunma, sürtünme) tanımlamak oldukça zor. Tanımlamaları basit tutabilmek için biz sadece boşalma bölümüne odaklanacağız. Boşalmayla ilgili olarak ortalama süreyi tespit etmek için önce doğru yöntemi belirlemek gerekiyor.

Eğer bir araştırma için, deneğe boşalmanın ne kadar sürdüğünü sorsaydınız ne derdi? Tahmin edeceğiniz üzere bu sorunun iki ana problemi var. İnsanlar cinsellik konusunda tahmin yürütürken pek tarafsız değiller. Çünkü sosyal olarak daha uzun sürdüğünü söylemek istenen bir durum, çünkü bir çok kişinin bu durumla ilgili kaygıları var.

Diğer konu ise gerçekten ne kadar süre olduğunu bilmemeleridir. Seks genellikle saate baktığınız ya da zaman tahmini yaptığınız bir etkinlik değildir. Bu yüzden zaman tespiti yapmak da oldukça güçtür.

Asıl önemli olan araştırmaların bu konuda ne söylediği: Ortalama boşalma süresine ilişkin bulabildiğimiz en iyi araştırma, dünyanın her tarafından 500 çiftin buluştuğu ve dört haftadan uzun süre bir kronometre kullanılarak yapılmış olan araştırmadır.

Ne kadar garip göründüğünü bilsek de, katılımcılardan penetrasyon sonrası “Başla” komutuyla başladıkları ve boşalma ile “Dur”dukları bir etkinlikten bahsediyoruz. Takdir edersiniz ki bu katılımcıların ruh halini ve doğal akışını da etkileyecektir. Ancak bilim çok nadir olarak tam bir saflığa ulaşabilir. En iyi tahmini en iyi koşullarda yapmaya çalışır o kadar.

Peki araştırmacılar neler buldular?

En önemli bulgu çiftlerin süreleri arasında çok büyük sapmaların olduğudur. Her çift için ortalama süre 33 saniyeden 44 dakikaya kadar geniş bir yayılıma sahip. Bunların dışında bilimsel olarak 80 ayrı değerlendirme farklılığı da var. En açık olanı bu konuda normalin bir türlü belirlenememesi. Ancak median olarak ortalamanın 5.4 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Bu şu demektir; eğer 500 çifti yanyana dizseydik tam ortada 5.4 dakikalık performansı olan çift olurdu.

Ancak bazı ikincil sonuçlar da var. Örneğin; prezervatif kullanmanın ya da sünnet olmanın söylenenin aksine hassasiyeti artırarak ya da azaltarak süreleri anlamlı bir şekilde etkilemediği görüldü. Türkiye’den gelenler dışında ülkeler arasında farklılıklar belirlenemedi. Türklerin sonuçlarının Holanda, İspanya, İngiltere ya da Amerika’ya göre 3.7 dakika daha kısa olduğu farkedildi. Diğer bir önemli sonuç ise bilinenin aksine çiftlerin yaşı artttıkça sürelerin kısalması…

Üzgünüz ama yaşlandıkça daha iyi olmuyoruz.

Brendan Zietsch (IFL Science)

*Yazı ve çevirisi link verilmeden ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.