Nasıl oluyor da bu kadar ilan varken iş bulamıyorsunuz?

Nasıl oluyor da bu kadar ilan varken iş bulamıyorsunuz?

277
0
PAYLAŞ

Uzun zamandır iş arıyorsunuz fakat sonuca ulaşamadınız. Yaptığınız başvurulara geri dönüş olmuyor, gittiğiniz görüşmeler olumsuz mu sonuçlanıyor? Gün geçtikçe iş bulmanın aciliyeti artıyor ve umudunuzu kaybediyorsunuz. Nasıl oluyor da bu kadar ilan varken iş bulamıyorsunuz?

2008 yılı ekonomik krizi ile değişen piyasa koşulları, teknolojik gelişmeler ve yeni kuşakların iş piyasasına girmesiyle artık geleneksel iş arama yöntemlerinden çok uzaklaşıldı. Bir özgeçmiş hazırlayıp kariyer sitelerinde yayınlanan ilanlara başvurup beklemek iş bulmamız için artık yeterli olamayabiliyor.

İş arama sürecinde iş arayan ve işveren davranışları birbirinden farklı özellik gösterebilmektedir. İşveren ekonomik koşullara bağlı olarak esnek bir yapıya sahiptir. İş arayanlarında bu esnekliğe sahip olarak iş arama yöntemlerinde esnek olmaları gerekmektedir. İşverenler ekonomik olarak iyi zamanlarda iş arayanların alışık olduğu şekilde davranır ve ilan verip, başvurular arasından seçim yapar. Fakat kötü zamanlarda, boş kadrolarını kolayca doldurabilecekleri zamanlarda, alışılmış davranışın dışına çıkarak arayışlarını sürdürür ve istihdamı sağlarlar.

İş arayanlar ile iş verenlerin birbirlerini bulma yolları da bu süreçte değişime uğradı. Siz işverenin yolundan gitmiyorsanız yollarınızın kesişmesi de mümkün olamayabiliyor. Siz işin size sunulmasını beklerken işveren işi gelip almanızı bekliyor.

Öncelikle kabul etmemiz gereken bir şey var; bu bir eleme sürecidir. İstediğiniz işe talip olan birçok kişi var ve işe alacak İnsan Kaynakları profesyoneli sizi elemek için bekliyor. Evet, ilk geliştirilen davranış bu olacaktır; başvuruların içerisinden en uygun olanları belirlemek için bir ön eleme, sonrasında mülakat ile ikinci eleme ve sona kalan adaylar arasından sadece bir adayla yola devam etmek.

Hemen karamsarlığa bürünmeyin, bu eleme sürecinden zaferle çıkan milyonlarca insan var!

Şimdi kolları sıvama zamanı!

Öncelikle iş aramanın da bir iş olduğunu ve buna ciddi bir zaman ayırmayı kabul ederek başlayalım. Eğer bunu ayıramayacaksanız başvurunuzu yapıp bir kenarda bekleyebilirsiniz.

İş arama süreci 3 aşamadan oluşmaktadır. Başvuru aşaması, mülakat aşaması, geri bildirim aşaması.

 

  1. Başvuru aşaması;

Bu aşamadaki amacımız mülakata davet edilmektir. Mülakata davet edilmeden işi alamayacağınıza göre sürecin en önemli aşaması da budur. Peki bunu sağlamak için neler yapabiliriz.

Özgeçmiş oluşturmayla ilgili internette birçok yazı ve örnek özgeçmişler bulabilirsiniz, şuan mevcutta da bir özgeçmişiniz vardır. Ben size nasıl özgeçmiş oluşturulurdan ziyade özgeçmişinizi nasıl genişletebileceğinizden ve farklı mecraları nasıl özgeçmiş olarak kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

İlanlar size ne sağlar?
Bu aşamada ilanlar bizim başvuru yapmamız için beklerken aynı zamanda bize yol göstericidir, istediğimiz pozisyonda bulunması gereken becerilerle ilgili işveren beklentilerini anlamamızı ve gelişim alanlarımızı belirlememizi sağlar. Ayrıca özgeçmişimizdeki eksik noktaları da ilanları inceleyerek belirleyebiliriz, ilgili pozisyon için sizde olan bir niteliği özgeçmişinizde belirtmemiş olabilirsiniz. İlanları detaylı inceleyerek hem kendinizi hem de özgeçmişinizi revize edebilirsiniz.

İşverenin sizi nasıl tanımasını istiyorsunuz?
Teknolojinin gelişmesi ve sosyal mecraların artmasıyla işverenler artık ellerindeki özgeçmişe bağımlı kalmayıp, sizi tüm mecralardan araştıracaklardır. Bu nedenle sosyal medyada nasıl bir imaj çizdiğiniz önemlidir. Siz nasıl bir imaj çizmek istiyorsanız sosyal medyanızı buna göre düzenlemelisiniz. Yıllar önce paylaştığınız bir şey işi almanıza engel olabilir, bu nedenle isminizi google’layarak detaylı bir arama yapmalı ve size bu süreçte fayda sağlamayacak, imajınızı zedeleyecek ne varsa ortadan kaldırmalısınız. Hala bir LinkdIn profiliniz yoksa zaman kaybetmeden kendinize bir profil oluşturun.Bu profili iş arama sürecinizde etkin olarak kullanabilirsiniz; çalışmak istediğiniz alanda çalışan kişilerle bağlantı kurun, ağınızı ne kadar genişletirseniz kendinize o kadar geniş bir iş arama alanı oluşturursunuz. Bağlantı kurmak sizin fark edilirliğinizi sağlamayacaktır fakat bağlantılarınıza ulaşacak paylaşımlar yapmanız sizi fark edilir, akılda kalıcı hale getirebilir. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili araştırmalar yapıp bunlarla ilgili paylaşımlarda bulunun. Facebook ve instagram gibi diğer sosyal mecralarda da destekleyici paylaşımlarınız olsun, yapabiliyorsanız blog yazın.

İlişki kurun ve geliştirin!
LinkedIn aracılığıyla ağınızı genişletmenizden ve bilinirliğinizi nasıl arttıracağınızdan bahsetmiştik. LinkedIn’deki meslek gruplarına dahil olmanız, gruplarda bilgi paylaşımları, tartışma konusu yaratma ve tartışmalara katılmanız da ilişkilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Hep sanal ortamlardan bahsettik, gelelim yüzyüze iletişimde neler yapabileceğimize. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili forumlara, dernek, STK, federasyon gibi kuruluşlara üye olun. Toplantılarına, etkinliklerine katılıp, gönüllü çalışmalarda yer alarak ilişkilerinizi geliştirin. Ayrıca bu sizin becerilerinizi de zinde tutar. Bu ilişkiler saklı iş fırsatlarında değerlendirilmenizi sağlar, belki de sizin için bir pozisyon bile yaratılabilir. Bütün iş kendinizi

Araştırma yapın.
Çalışmak istediğiniz alanla ilgili mutlaka araştırma yapın. Sektördeki şirketleri kime ait olduklarından faaliyetlerine, sektördeki konumlarına kadar bilin. Sektörün avantajlarını, dezavantajlarını, eksikliklerini fark edin, bu hem iş görüşmesinde, hem katıldığınız organizasyonlarda sohbet edebilirliğinizi arttırmada işinize yarayacak hem de fırsatları görmenizi sağlayacaktır.

Çevrenizi kullanın
‘Falancanın oğlu şu işletmede genel müdür olmuş, bizim kızı da yanında işe alıversin :)’
Eski bir yöntemdir. Artık işe yaramadığını söyleyemeyiz ama şekil değiştirdiğini söyleyebiliriz.
Tanıdıklar sizin özgeçmişinizi daha geniş bir ağa ulaştırmanızda yardımcı olabilirler ama sizin işe girmeniz açık pozisyonların niteliklerinizle örtüşmesine bağlıdır. Sizin iş aradığınızı bilmeleri, çevrelerinde gördükleri iş fırsatlarını sizinle paylaşmalarına yada sizi önermelerine vesile olabilir. Akıllarında bulunsun, sonuçta fırsatın nereden geleceği belli olmaz!

  1. Mülakat aşaması

Bir önceki aşamada başarıya ulaştık ve mülakata davet edildik. Bu bir başarıdır!
Bu aşamada şirket, pozisyon ve sizin nitelik ve beklentilerinizin örtüşüp örtüşmediği önemlidir.

Mülakata nasıl hazırlanırsınız? 
Şirketler kendisiyle ilgili bilgi sahibi olan insanları severler!
Daha önce araştırma yapma konusuna değinmiştik, şimdi sizi mülakata davet eden şirket ile ilgili daha spesifik ve derin bir araştırma yapmanız gerekiyor. Şirketin web sitesinde yer alan tüm sekmelerin içeriklerini okuyun. Şirketin değerlerini ve hedeflerini tespit edin. Şirketin hedefleri ile kendi hedeflerinizi karşılaştırın, uyumlanabilir olması size avantaj sağlar. Eğer ulaşabilirseniz şirkette çalışan kişilere ulaşıp onlardan bilgi toplayın. Bu kişilere ulaşmak aynı zamanda çalışan profilini de görmenizi sağlar. Sonuçta bu kişiler sizin iş arkadaşlarınız olabilir. Bunu da değerlendirmeyi unutmayın. Çalışanlar olumsuz değerlendirmeler yapmaya eğilimlidir, buradan aldığınız bilgileri fırsata dönüştürebilirsiniz. Alabiliyorsanız şirketin ücret politikasıyla ilgili de bilgi alın.

Pozisyonla ilgili ilanı inceleyin, beklentileri tespit edin. Böylece örtüşen niteliklerinizi ön plana çıkararak görüşmenin lehinize ilerlemesini sağlarsınız.

Eğer bu işi istiyorsanız kullanabileceğiniz tüm bilgileri kullanın. Bazen söylediğiniz bir cümle işe alınıp alınmama kararınızda etkili olabilir.
Mülakata gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, önceden nasıl gideceğinizi araştırıp en kısa yolu belirleyin. Evden erken çıkın ve mülakata kesinlikle geç kalmayın.
Kıyafetinizin sade, temiz ve şık olmasına özen gösterin. Kıyafetiniz sizin önünüze geçmesin, siz görüşmeden ayrıldıktan sonra kıyafetiniz değil nitelikleriniz konuşulsun.

Mülakatta ne olacak?
Mülakatta, işveren açısından sizin şirkete katacağınız değer ne, şirket için ne yapabilirsiniz?, nasıl bir insansınız, mevcut çalışanlara ve şirkete uyum sağlayabilecek misiniz? Sizin diğer adaylardan farkınız ne? Bu iş için verilecek ücret sizi tatmin eder mi? sorularının cevapları aranır. Sizde aynı sorularla işvereni değerlendirirsiniz.

Bu sorulara vereceğiniz yanıtları belirleyerek mülakata gidin.

Eğer hayatınızda hiç mülakat yapmadıysanız ve deneyim kazanmak istiyorsanız, kariyer sitelerinin mülakat simülasyonlarına katılarak deneyim kazanabilirsiniz.
Mülakat sırasında her ne yaşanırsa yaşansın nezaketi elden bırakmayın. Nasıl bir izlenim bırakmak istediğinizi aklınızdan çıkarmayın.

  1. Geri Bildirim Aşaması

Birçok şirketten olumsuz yanıt alabilirsiniz, bu sizin motivasyonunuzu düşürmesin. Ne demiştik; beklentilerin ve niteliklerin örtüşmesi gerekiyor. Demek ki henüz bu sağlanmamış, bunun için iş arayışınızdan vazgeçmeyeceğinize göre bu sizi yavaşlatmamalı da.

Mülakat, işveren için olumlu sizin için olumsuz da olabilir. Eğer bir iş teklifi ile geri dönüş sağlandıysa mülakattaki değerlendirmenizi yeniden gözden geçirin. Kısa süre sonra tekrar iş arama sürecine dönmek istemezsiniz değil mi!

Tam da aradığınız iş ve tam da siz onların aradığı insansınız. İşte mükemmel sonuç!

Bu durumda geriye sadece ücret konusu kalır. Ücretin belirlenmesinde, şirketin ücret politikası, pozisyonun seviyesi, işin niteliği, yaşanılan şehir gibi birçok belirleyici unsur vardır. Bunları göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi yapın ve esnek olun.

Şunu aklınızdan çıkarmayın; bu karşılıklı bir seçim sürecidir. İşverenin sizi seçmesi tek başına yeterli değildir, sizin de onu seçmiş olmanız gerekir. İş bulmuş olmak için aramayın gerçekten kendi öz potansiyelinizi ortaya çıkarabileceğiniz ve çalışmaktan keyif alacağınız bir seçim yapın.
Şenay CENGIZ