Nasıl bir HAYAT istersiniz?

Nasıl bir HAYAT istersiniz?

454
0
PAYLAŞ

Hepimiz zaman zaman mevcut hayatımızdan çok daha farklı yerde ve konumda olmayı arzularız. Bazen de geçmişte yaptığımız seçim anlarını sorgularız, “o zaman şunu yapsaydım, şimdi şurada olurdum” ya da “iyi ki şunu yapmışım, şimdi buradayım”.

Steve Jobs’un Stanford Üniversite Mezunlarına yaptığı konuşma aklıma gelir hep “Noktaları olayları yaşarken birleştiremezsiniz, olaylar olduktan sonra geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz” demişti.

Aslında olayların olmasının ve bizim bugün olduğumuz yerde olmamıza sebep olan şey geçmişte nerede olmayı arzuladığımız yeri belirlemekle ilgili. Şöyle ki; Charlie Harary “Unlocking Greatness – Mükemmelliğin Kapılarını Açmak” kitabında geleceğimizi şekillendirmenin başını bugün ne düşündüğümüzle alakalı olduğundan bahsediyor ve bunun için işlem basamaklarımızı “Ol, Yap, Sahip ol” mottosu ile tanımlıyor. Gelecekte hayatınızın nasıl olmasını istiyorsanız, bugün öyle olduğunuzu derinden hissetmeniz başlangıç noktası.

Beynimizin ön kısmında “prefrontal korteks” bölümü aslında tam da bunun için, beynimizin simülatör odası diye düşünebilirsiniz. Hiç alışveriş merkezlerindeki oyun bölümlerinde 3 boyutlu simülatörlere bindiniz mi? Ben bir kere gerçekten ne kadar tehlikeli olabilir merakı ile motosiklete binmiştim, gerçek bir motosiklete binme hissi veriyor gerçekten. Beynimiz de bulunan bu bölüm de biz olayları yaşamışız gibi simülasyonunu hazırlıyor sadece direksiyonda olmanız yeterli. Beynimiz gerçekle hayali ayırt edemiyor, dolayısıyla simülasyonunu hayatınızda olmasını istediğiniz ne varsa hepsini gerçekten yaşıyormuşçasına canlandırabilirsiniz.

Nöroplastisite ile beyin simülasyonu gerçekleşen olaya göre gerekli hazırlıkları yapılmaya başlanacaktır, koltuğunuza oturun ve gerçekleşmesini istediğiniz hayatın tadını çıkarın ve yaşamak istediğiniz yeni hayatınızda ki yeni kişinin yaptıklarını hayatınıza sokmaya başlayın. Değişim bir süreçtir, ancak en önemlisi karar almaktır.

Oysa doğru sanılan yanlışlardan ve ne yazık ki çokça kullandığımız yöntem ise “Yap, Ol, Sahip ol”dur. Ancak yapmak olmayı değil, olmak yapmayı doğurur.

Hayatımızda şu an da yaptıklarımızın sonucunu değiştirmek istiyorsak, aslında yaptığımızı değil olduğumuz şeyi değiştirmemiz lazım, yani ilk önceliğimiz kendimizin, gerçekte ne olmasını istediğini bilmemiz lazım.

Hepimizin hayatında sahip olmak istediği şey veya yer farklı ise, siz nasıl bir hayat istersiniz?

Sahip olmak istediğiniz Hayatınıza önce olmakla başlamaya ne dersiniz?

Peki bugün başlamaya ne dersiniz?

Işıkla ve sevgiyle,

Elif Mermer
Yönetici & Takım Koçu