NARSİSTLER DAHA ÇOK ALDATIYOR

NARSİSTLER DAHA ÇOK ALDATIYOR

205
0
PAYLAŞ

Florida Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Evliliğin İlk Yıllarında Narsisizm ve İhanet / Sadakatsizlik İlişkisi” konulu araştırma ilginç bir teori ortaya koydu.

Buna göre narsistlik düzeyi yüksek kişilerin diğer kişilere göre partnerleri tarafından aldatılma riski daha fazla. Toplam 123 evli çift üzerinde yapılan çalışmada cinsel narsisizmin evlilikte sadakatsizliği ne derece etkilediği konusu incelendi. Araştırmaya göre, narsistlik düzeyi yüksek kişiler geçmişte partnerlerine ihanet ettikleri zamanlar olduğunu söylediler. 4 yıl süren araştırmada 243 katılımcının hepsi ya da eşleri en az iki kez ihanet yaşadıklarına dair bildirim yaptı. 

NARSİSZM VE SADAKATSİZLİK DOĞRU ORANTILI
Cinsel yaşamda ortaya çıktığı takdirde narsisizmin cinsel davranışları etkilediği fikrinden hareketle, kişideki cinsel narsisizm duyguları ve sadakatsizlik arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu düşünülüyor. Bu ilişkinin ortaya çıkma sebeplerini anlamaya yönelik yapılan çalışmalarda cinsel narsizmin dört farklı yönünün (cinsel istismarcılık, cinsel yönden kendini aşırı yetenekli görme, cinselliğin hakkı olduğunu düşünme ve cinsel empati eksikliği) bu duruma sebep olduğu ortaya çıktı

KADINLAR İÇİN DE GEÇERLİ

Sadakatsizlik ve kişideki cinsel narsisizm arasında doğru bir orantı, sadakatsizlik ve cinsel tatmin ve evlilikten duyulan memnuniyet arasında da ters orantı var. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar için geçerli. Kişinin cinsel yaşamından duyduğu memnuniyet ve sadakatsizlik arasında ters orantı var ve cinsel yönden tatmin olmayan eşler, ihanet etmeye daha fazla meyilliler. Aynı şekilde, cinsel narsizm duyguları yüksek olan eşler, kadın veya erkek fark etmiyor, bu duyguları düşük seviyede olanlara göre, eşlerini aldatmaya daha meyilliler.

Kaynak: PsychologyToday