Napoli Romanları

Napoli Romanları

139
0
PAYLAŞ

Söze nereden başlamalı bilmiyorum. Okurken nerede olduğumu unuttuğum, işe gelmeden önce iki satır bile okuyabilsem kâr saydığım, eve gidip bir an önce kaldığım yerden devam etmek istediğim bir kitaba uzun zamandır rastlamıyordum. Sonra bir anda, Napoli Romanları ile tanıştım ve bir değil dört tane olağanüstü kitaba kavuştum!

İlk bakışta iki çocuğun arkadaşlığını anlatan, ağlak bir roman zannedip, Kıbrıs’ta yeni çıkan kitaplara kavuşmak imkansıza yakın olduğu için yine de almak istemiştim. Yanıldığımı anlamam 3-4 sayfa sürdü, ardından iki haftada iki bin sayfayı koşturarak okudum. İlk kitabı bir anda bitirince, serinin diğer kitaplarının peşine düştüm. Lefkoşa’da küçücük, ufacık bir kitapçıda kitapların bulunması, bulunan kitapların festival için hazırlanan kimliği belirsiz bir kolide olduğunun anlaşılmasının ardından, bir hafta boyunca telefonla taciz edip insanları yıldırmam neticesinde serinin tüm kitaplarına ulaşabildim. Bu kadar çabaya gerçekten değen, harika kitaplar olduklarını yeniden söylemem lâzım.

Napoli’nin arka sokaklarında yaşayan iki kızın, “olağanüstü akıllı” Elena ile huysuz Lila’nın çocukluktan yaşlılığa kadar süren arkadaşlıklarının öyküsü anlatılıyor temelde. Napoli’nin mafya çatışmaları, fakir gençlerin para kazanma çabası, iki kızın eğitimlerini sürdürmeye çalışmaları derken dört kitabı ne ara bitirdiğinizi fark edemeyeceksiniz bile. İki kızın duyguları, zamanla değişen ruh halleri, arkadaşlıklarının dönüşümü hem çok detaylı hem de oldukça akıcı anlatılmış. Kitaplar yılları akıtırken saatler de hızla geçiyor ama fark etmiyorsunuz kesinlikle.

Kitapların bir diğer özelliği de yazarın kimliği. Elena Ferrante, yazarın takma adı. Yazar, kesinlikle gerçek kimliğini açıklamıyor. PR çalışması gibi gözükse de, kitapları bitirdiğinizde bu “isim saklama” gayretinin samimiyetini hissedebiliyorsunuz.

Kitaplar şimdiden “mini series” tadında bir diziye, bir tiyatro oyununa ve muhtemelen bir de filme dönüştürülmek üzere. Emin olun, kaçırmak istemezsiniz.

Deniz MAT ARTUN

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!