Mutsuzum, Mutsuzsun, Mutsuzlar

Mutsuzum, Mutsuzsun, Mutsuzlar

93
0
PAYLAŞ

Hayatımızda bazen yolunda gitmeyen şeyler olabilir. Yapmak istediğimiz şeyler birikince o biriken planların altında kalmak pek de güzel bir duygu değildir. Herkes her şeyin en olumlusunu ister. Bu güzel bir düşünce olmakla beraber bazen olumlu bir şeyi elde edebilmek için önce olumsuzu deneyimlemek gerekmektedir. Yani olumlu duyguları kabul ettiğimiz gibi, olumsuz duyguları da kabul etmeliyiz.

Sosyal medya; gülen yüzler, ben çok sosyalim’i göstermeye çalışan kişilerle dolu. Peki, kimsenin derdi yok mu? Herkes bu kadar mutlu mu? Hayır, değiller. Herkesin kendine has derdi var. İnsanlar mutsuz olduklarını ilan etmeyi sevmezler. Kapılar bile dışarı doğru kapanır ve kapanan kapının arkasındaki sorunları kimse bilmez.

Mutsuzluk sonsuza kadar peşimizde mi derseniz, buna da cevabım hayır olacak. Mutsuz olduğunuz konuda içsel yolculuk her zaman sizi rahatlatacaktır. Bu içsel yolculuğunuzda kimseyi suçlamayın. Her zaman olaylara objektif bakın. Ben böyle hissediyorum. Peki, bu hissi tetikleyen olaylar neler? Bu yaşadığım olaydan nasıl bir ders almalıyım? Bazen gördüğümüz muameleler de bizi çok üzer. Yaşadığımız “haksızlıklar” bizi aşağı doğru çekebilir. Biraz durup nefes alın. Hayat bizden önemli değil. Sağlıktan daha önemli hiçbir şey yok. Yaşadığınız duyguları içselleştirin ve daha sonra anlamlandırın. Anladığınız zaman çözümü de gelecektir. Pes etmeyin!

Yaptığımız en büyük hatalardan biri; bu benim kaderim dememizdir. Kader var. Bu kaderi biz belirliyoruz. Nasıl bir gelecek yaşayacaksak onu şimdiden inşa ediyoruz. Kendi yaptığımız geleceği de eğer başarılı olamadıysak beğenmiyor, hayata küsüyoruz. Dediğim gibi, herkesin yapmak istediği planları var. Ne kadarını gerçekleştiriyoruz, ne kadarı için adım atıyoruz önemli olan unsurlar bunlardır. Yapacağınız planları biriktirmeyin. Bir kağıt kalem alın ve liste oluşturun, her başarılı olduğunuz plan için tik atmayı unutmayın. Gelecekte o kağıda baktığınızda içiniz huzur dolacak. Şimdi çektiğiniz sıkıntılar gelecekte ferah bir duyguya dönüşecek.

Belki de kendinize sormanız gereken en önemli soru: Sizi neler mutlu ediyor, Ne olursa mutlu olacağınızı düşünüyorsunuz?

Mutsuzluk her zaman geçicidir. Tıpkı mutlu olduğun günlerin de geçmesi gibi… Her duygunu sevgi ile karşıla. Gökkuşağı bile tek renk olsaydı gökkuşağı olmazdı. Bütün duyguların hayatına girmesine izin ver; ancak duygular seni yönetmesin, sen duyguları yönet. Güç her daim seninle olsun.

Zeynep TÜRKOĞLU
Yönetici Koçu
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı