MUTLULUK NEREDE???

MUTLULUK NEREDE???

74
0
PAYLAŞ

Mutlu olmak kavramı kişiden kişiye değişiyor olsa bile  hayatın içindeki olumsuzlukları olumluya çevirmek herkese iyi gelecektir. Hepimiz mutlu olmak isteriz ama bazen mutlu olmak istiyorum diyerek kendimizi şikâyet ederken de bulabiliyoruz. Peki şikâyeti bırakıp çözüm aramaya başlarsak hayatımızda neler değişir?

1) Bol Bol Şükret
Uyandığında; “Evet, bugün yeni bir gün”, diyerek uyanabilirsin. Hayatında sahip olduğun her şeye şükret. Şükrettikçe elindekilerin daha da artacağını göreceksin.

2) Yeni Bir Şey Dene
Hayatın sıradan ve monoton mu ilerliyor? Yapmak istediğin ama yapmadığın şeylerin listesini hazırlamaya başla. Her yeni şey hayatına renk olarak geri dönecektir.

3) İnsanlara Karşı Nazik Ol
İnsanlara gülümsemek, onlara yardım etmek, onları önemsemekle başlayabilirsin. Tanımadığın birisinin sana gülümsemesine izin ver. Unutma, mutluluk paylaştıkça çoğalır.

4) Olumlama
Her şeyin kötüsünü düşünmek kolaydır. Ancak kötüye değil, iyiye odaklan. Huzuru; çatışmayı hayatından çıkardığında değil, onunla başa çıkmayı öğrendiğinde bulursun.

5) Hayatından Bazı şeyleri Çıkarmasını Bil
Bazen bize zarar veren şeyleri fark edemez, onlara sıkıca tutunuruz. Güç onlara sıkıca tutunmak değil, bazen serbest bırakmaktır. Kırık bir eşya auranı düşürebilir. Hayatta hiçbir şeye katlanmak zorunda değilsin. Seni mutlu edecek yoldan ilerle.

6) Ne İstediğinden Her Zaman Emin Ol
Her ne arıyorsan onu görürsün. Hayatında hangi deneyimlere, kişilere ve hislere alan açmak istiyorsun? Hislerini dinle, onlar seni mutlu etmek için doğru yolu gösterecektir.

7) Dertli İnsanlardan Uzak Dur
Bunu her söylediğimde kendimi çok gaddar hissediyorum ancak bahsettiğim şey her derdi olandan uzak dur demek değil. Bazı insanlar sıkıntıdan beslenir ve sadece söylenirler. Dünyanın en büyük derdi onlarındır. Onlara acımanızı isterler. Böyle insanlar, fark edersen, seni de çok dinlemiyordur, çünkü senin derdinin hiçbir önemi yoktur ve sadece can sıkıcı şeyler konuşuyor olursun. Hayatından çıkaramıyorsan da mesafe koyabilirsin.

9) Plan, Program Yap
Bir film listesi kulağa çok hoş geliyor mesela. Yemek yapmak da olabilir ya da mutfakta yapılacak her şey… Bazen bulaşık yıkamak bile insanı çok rahatlatıyor. Sabah uyandığında kendine bir liste yap. “Bugün neler yapacağım” listesi olsun. Böylelikle boş bir gün geçirmeyeceksin. Ruh haline göre plan yapmayı unutma. Yataktan her yerin tutulmuş halde kalkıp aşırı halsizken, o gün sadece kendinle baş başa kalmak iyi gelebilir. Yani sana iyi gelecek şeyleri tespit et.

Mutlu olmak zor değil. Olumsuzu düşünmek her zaman daha kolay. Pes ederek enerji harcamaktan vazgeçeriz, ancak pes ettiğimizde mental yorgunluğumuz da eşzamanlı olarak artar. Çaba harcayıp başarılı olmak seni her zaman motive edecektir. Hayatında hep başarılı olman dileğim ile…

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici Koçu