Mutluluğun Peşinde Koşulur Mu?

Mutluluğun Peşinde Koşulur Mu?

319
0
PAYLAŞ

Sizce mutluluğun peşinde olunabilir mi? Yani mutluluk takip edilebilecek bir şey midir?

Peşinde olduğumuz şeyler genellikle hemen elde edebileceğimiz şeyler değildir. Çünkü elde ettiğimizde bize aynı keyfi veremezler. Üniversiteyi kazanmak için deliririz, çok isteriz ama kazandıktan iki gün sonra “Ah şu üniversiteyi bitirsem.” deriz. “Bu dersler ne kadar zormuş.” diye inleriz. Ya da yeni bir işe geçtiğimiz için çok mutlu oluruz ama bir ay sonra “İşimizi beğenmeyiz.”

Mutluluk böyle bir şey değil ki, mutluluğu elde etmek zor olmadığı için onun peşinde koşamayız. O kolaydır. Sadece oluruz.

Zizek’in anlattığı bir hikâye vardır. Biri evlidir ve metresine aşıktır. Eşinden boşanır ama bir süre sonra metresini de terk eder. Onu metresiyle birlikte tutan ona karşı duyduğu arzudur. Ancak ulaştığında artık arzu değil sadece gerçek vardır. Bizi mutlu edeceğinizi düşündüğümüz şeylere arzu etme eğilimimiz vardır ancak gerçekleştiğinde arzu da yok olur. Sadece elimizde olan kalır. İşte bu yüzden hiçbir isteğin gerçekleşmesi bizi kalıcı olarak mutlu etmez. Asıl ihtiyacımız arzu duymaktır.

Bir an düşünün ülkenin birindeki kafatasçı bir faşist liderin kendi tüm dünyadaki kendi ırkı dışında herkesi öldürdüğünü, sonra üstün olduğunu iddia ettiği ırktan başka bir şey kalmayacaktır. Ancak o ana ulaşmak için duyduğu bütün arzu artık kaybolacaktır. Kendini işe yaramaz hissedecektir. Ta ki aynı ırkın içerisinde yeni üstün insanlar yaratma arzusuna kadar.

Mutluluk takip edilemez. Hiçbir zevk kalıcı bir şekilde mutlu edemez. Başkalarının faydasına yaptığımız eylemler dışında. İşte sırf bu yüzden “İnsana hizmet etmekten daha mutlu edici bir şey yoktur.” Ve bunu arzu etmekten. Çünkü hiçbir zaman tamamlanamaz.

Umut Kısa

BİR CEVAP BIRAK