Mutlu olmanın yolu kendinize zor sorular sormaktan geçiyor

Mutlu olmanın yolu kendinize zor sorular sormaktan geçiyor

355
0
PAYLAŞ

Herkes kendisi için mutlu olanı istiyor. Herkes hayatı dikkatsizce, mutlu ve kolay yaşamak, aşık olmak  ve muhteşem bir ilişki ve seks hayatı olsun istiyor. Mükemmel görünmek, para kazanmak, popüler olmak, saygı görülen biri olmak, odaya girdiği zaman hayranlıkla bakılan biri olmak istiyor.

Size ‘hayatınızda olmayan ne istersiniz? diye sorulsa ve siz de ‘Mutlu olmak ve büyük bir aileye ve sevdiğim bir işe sahip olmak istiyorum’ derseniz, bu her zaman her yerde bulunan istekler olacaktır ve aslında hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Peki daha ilginç, önceden hiç düşünmediğiniz bir soru soralım o halde: Hayatınıza hangi acıyı dahil etmek istersiniz? Hangi mücadeleyle uğraşmak için gönüllü olursunuz? Çünkü bu sorular hayatımızı belirleyen dış faktörler oluyor.

Hepimiz ekonomik açıdan özgür olmak ve mükemmel bir işe sahip olmak istiyoruz; ancak kimse haftada 60 saat çalışarak acı çekmek, ev ile iş arası uzun yolculuklar, tiksindirici evrak işleri , plansız kurumsal hiyerarşi ve bir odanın içinde bıkkınlık veren sınırlamaları yaşamak istemiyor. İnsanlar risk almadan, hiçbir şey feda etmeden, isteklerini ertelemeden biriktirmek istediği servet için çaba göstermeden zenginliğe hemen ulaşmak istiyor.

Gerçekten istemek için emek vermek gerekir

Herkes mükemmel bir ilişki ve seks hayatı istiyor; ancak ilişkide zorlu konuşmalar, garip sessizlikler, kalp kırıklıkları ve duygusal psikodrama yaşamadan bu olsun istiyorlar. Kafalarında oturtarak ‘Ya olursa’ diye düşünüp duruyorlar. Yıllar birbirini kovaladıkça bu soru  ‘Ya öyle olsaydı’ şekline dönüşüyorlar.

Mutluluk, çaba gerektirir. Zorluklara göğüs germenin yan etkisi sonunda olumlu etkilere ulaşmaktır. Negatif deneyimlerden ne kadar kaçmaya çalışırsanız, onlar sizi o kadar şiddetli bir şekilde bulacaktır.

İnsan davranışlarının merkezinde aşağı yukarı hep benzer ihtiyaçlar vardır. Pozitif deneyimlerle baş etmek kolaydır. Zor olan ve mücadele etmemiz gereken negatif deneyimlerdir. Aslında hayatı hayal ettiğimiz olumlu düşünceler belirliyor demek doğru değil; çünkü olumsuz düşünceler belirliyor. Olumsuz duygularla gönüllüce mücadele ederek olumlu duygulara ulaşmaya ve onları sürdürmeye çalışıyoruz.

Kusursuz fiziğe sahip olmak istiyoruz. Fakat istediğimiz fiziğe sahip olmanın arkasında spor salonunda fiziksel olarak saatlerce acı çekmek, sevdiği yemeği yemeden küçük porsiyonlar şeklinde yemek ve sürekli tartılarak verdiği her kilonun değerini bilmek yatar.

Ekonomik olarak bağımsız olmak ve kendi işlerimizin patronu olmak istiyoruz. Fakat başarılı bir girişimin arkasında risk almak, hata yapmak, deyim yerindeyse başarılı olup olmayacağı belirsiz olmasına rağmen o iş üzerinde delice çalışmak yatar.

Mükemmel bir partner, sevgili istiyoruz. Ancak mükemmel ve çekici bir partnerle beraber olmak duygusal değişimlere, şiddetli kavgalara ve gereksiz gerilimlere katlanmak demektir. Bu aşk oyununun bir parçasıdır. Eğer oynamazsanız kazanamazsınız.