Mutlu olmak için neye ihtiyacın var?

Mutlu olmak için neye ihtiyacın var?

451
0
PAYLAŞ

“Mutlu olmak için uğraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasında bir meseledir.”
Rufus Wainwright

Hepimizin aradığı, peşinden koştuğu, para harcadığı, zihnimizi en kapsamlı kullanmamızı sağlayan ‘Mutluluk’. Hiç bu duygu için araştırma yaptınız ya da yapmayı düşündünüz mü? Sanırım birçoğumuz bunu yapmadı. Hatta şu an bu satırları okuyanlar da ‘Ne yani, mutluluğu da mı araştıracağız?’ diye düşünenler can sıkıntısı, üzüntü, ayrılık, mutsuzluğun niye araştırıldığını düşünsün.

Sözlük anlamının dışında mutluluk sizde nasıl şekil alıyor? Gerçekten mutlu olmanızı sağlayan şeyler nelerdir?

Mutluluğun tanımı beden ve zihinde farklılık gösterebiliyor. Kalbinizin coşku ile atmasına sebep olan bir mutluluğu zihninizde farklı hissedebilirsiniz. Çünkü akıl devreye girince vücudun tüm akışı değişiyor. Peki, bu aklın içine mutluluk ile ilgili kodları nasıl yerleştiriyoruz?

Başkalarına yardım etmekten, güzel bir yemeğe, hayatını paylaştığın özel insandan, mahalle arkadaşına, ailen ile beraber geçirdiğin zamandan, dostlarınla oturduğun akşamlara…

Ne kadar yazsak o kadar devam eder bu cümleler. Aslında doğal olmanın en güzel halidir mutlu olmak. Ama günümüzde hepimizi çepeçevre saran sosyal medya, televizyon ezberlerimizi unutturdu. Her zaman mutlu olmak zorundayız algısı içine gireli epey oldu. Ve bunun için bir şeyleri satın almak, belirli tarzda giyinmek, belirli cep telefonuna, arabaya sahip olmak en önemli kriter gibi gösteriliyor.

Mesela Aristo mutluluğu bir hayat tarzı olarak tanımlarken, Epikür maddesel olarak yorumluyordu. Nietzsche ise daima olumlu duygulara sahip olma düşüncesine karşı olarak her an bitecek geçici bir duygu olduğunu savunmuştur.

Verdiğiniz uğraşları, heyecanları ve emekleri düşünün. Hepsinin güdüsü mutlu olmaktır. Sahip olduktan sonra kaybettiğiniz heyecanınız, düşünceleriniz olumsuz duygulara doğru sürüklüyor. Mutlu olmak için ihtiyacınız olan aslında sadece sizsiniz.

Sahip olduklarınıza, kazandıklarınıza ve her gün bir yenisini eklediğiniz günlere sıkı sıkıya sarılmalısınız. Haklı olmak, ispat etmek ve inatlaşmak yerine sizi heyecanla itekleyen o güç nerde ise ona sıkı sıkıya sarılmalısınız. O zaman zihniniz ve ruhunuz size ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sunacaktır.

Siz yeter ki heves ile mutluluğu birbirinden ayırın.

“İnsanlık özgürlük ile mutluluk arasında tercih yapmak zorundadır ve insanların büyük çoğunluğuna mutluluk daha uygundur.”
George Orwell

Bu yazı ilginizi çektiyse Ferudun Yayman’ın Hiç Kaybetmiyoruz!; Başarı, Mutluluk, Odaklanma ve Motivasyon üzerine yazdığı kitabını tavsiye ederim.

Sevgiler,
Ender ERMİŞ
Yönetici Koçu