Mutlu Koçlar

Mutlu Koçlar

139
0
PAYLAŞ
Cocuğunuzun Meslek Seçimi

“Ben başıma gelen değil, olmayı seçtiğimim” demiş Analitik Piskoloji’nin kurucusu Carl Gustav Jung. Dünya tarihinde bilimden sanata pek çok alanda, hayata talihsizlikler ya da kötü kader diyebileceğimiz hikayelerle başlayan pek çok insan kendilerini adadıkları meslekleri, düşünceleri ve eserleriyle unutulmaz olmayı ve hayata geri verdikleri katma değer ile anılmayı başarmışlardır. Örneğin, başarılı bir üniversite öğrencisiyken başına gelen ALS hastalığına inat Stephen Hawking şimdiye kadar dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir.

Danışanın hangi deneyimlerinden geçerek hangi inanç ve düşünce sistemlerini geliştirdiğini kendisine fark ettirmek için geçmiş üzerinde dursa da koç,  esas odak noktası bugünü keşfetmek ve geleceğe odaklanma yolunda  görevi danışanına eşlik etmektir. Danışan koçun yardımıyla şimdiyi, içinde bulunduğu durumu, potansiyelini ve kaynaklarını keşfettikten sonra hedefe doğru ilerler ve kendi geleceğini kendi yaratır. Bu süreçte uzun uzun geçmişte olanlara odaklanmak, üzülmek, pişmanlık duymak ya da öfke geliştirmek değil şimdiki kaynakların farkındalığı ile kişinin ne olmayı seçtiğidir hayatlarını mucizeye çeviren.

İşte bu yüzyılın insanının mucize ihtiyacıdır profesyonel  koçluk mesleğinin yıldızının her geçen gün parlamasına sebep. Günümüzde hayat pek çok zorlukla, beklenmedik kazalar, hastalıklar, ölümler, bitmek tükenmek bilmeyen rekabet ve ego savaşları  ile dolu olduğundan sürekli makas değiştiren trenler gibi yaşıyoruz. Değişen şartlara ayak uydurmak, kendini yenilemek ve geliştirmek ve kendi bireysel dengesine ve bütünlüğüne ulaşmak herkes için çok önemli.  Başına gelen olumsuzluklara odaklanıp kurban olmayı seçenler değil, kendileri için en doğru ve iyiyi seçip, gerçekten istedikleri rayda ilerleyenler bu yolculukta mutluluğu yakalayabiliyorlar. Bu yolculuklarda danışanlarına yardımcı olan koçlar da hayatın her türlü acımasızlığına karşı ona anlam katmayı seçerek mutluluğu yakalıyorlar.

 

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi