Momo – Michael Ende

Momo – Michael Ende

195
0
PAYLAŞ

Momo, Michael Ende’nin yıllar önce okuduğum güzel mi güzel bir kitabı. Aradan geçen bunca yıl sonunda tekrar okumak istedim. Aklımda kalanlar çok güzeldi ama boşlukları tamamlayamıyordum. O boşluklarda Momo’nun izini bulmaya çalışacağımı Momo’yu yeniden okuyayayım dedim. Ne de güzel demişim!

Momo, gerek anlatımı gerek kurgusu gerekse hikayenin kendisi ile o kadar sıcak o kadar içimziden bir kitapki, sizi daha okumaya başladığınız bir kaç sayfada alıp götürüyor. Özellikle bizler gibi, çocukluğu sokaklarda geçmiş bir nesil için bulunmaz bir nimet. Zamane çocuklarını görüpte hangimizin aklına gelmemiştir bizim sokaklarda oynadığımız oyunlar, sokaklarda ki arkadaşlıklar? Zannetmiyorum ki düşünülmesin o yıllar, o zamanlar. Sokak aralarında, yolun ortasına meşelerimizi dizip, en baştaki meşeyi vurmaya çalıştığımız zamanları hatırlamayan var mıdır? Daha saymakla bitmez bizim zamanlarımızın oyunları.

Peki ya şimdi? Sokaklarda çocuklar görebiliyor musunuz? Ben doğduğum büyüdüğüm yerlere gittiğimde bile göremiyorum artık. Her çocuğun elinde bir tablet bir akıllı cihaz. Suratlarında asla memnunolmayan bir ifade, dillerinde ise zehir zemberek sözlerle dolaşıyorlar. Sevgi ve saygının çoktan ayrıldığı vücutlarında, sözde insan olduklarını düşünerek gittikçe ruhsuzlaşıyorlar. Gözlerinin içinde çocukluk yok, başka şeyler var. Artık sistem hangisine ne soktuysa onunla dolaşıyorlar. Kıskançlık, doyumsuzluk, nefret, şımarıklık, kötü niyet, saygısızlık, terbiyesizlik artık ne varsa alması gereken.

İşte Momo bu olayların nasıl başlatıldığından bahsediyor bizlere. Sistemin, adamlarıyla nasıl yol kat ettiklerini anlatıyor. İnsanlara değersiz şeyleri değerliymiş gibi gösterip, asıl değerlerinden nasıl uzaklaştırdıklarını gösteriyor. Tabi kitap bu ya burada herşey mutlu sonla bitiyor. Ama bizler gbiliyoruz ve hatta görüyoruz ki mutlu son çoktan gitmiş, kalmamış hiç. Ama olsun Momo’da mutsuz sona tahammül etmek kolay olmazdı.

Herkes tavsiye ediyorum bu güpgüzel kitabı. Alınız okuyunuz okutunuz.

İyi okumalar.

Metin Yılmaz