MIŞ Gibi İstekler

MIŞ Gibi İstekler

185
0
PAYLAŞ

Okuduklarımız, izlediklerimiz, gördüklerimiz, hayallerimiz, bir gruba ait olma ihtiyacımız isteklerimizi belirler. Aşk, para, sağlıklı olmak, hep güzel giyinmek, kilo vermek, sevilen biri olmak, ün, dünyayı dolaşmak, başarılı olmak…

İsteklerimiz  bizi bazen harekete geçirir bazen de yerimizde sayıklayarak istemeye devam ederiz.

Sonraki adım : İnan istiyorum AMA OLMUYOR!

Ama olmuyor’u ;

Çünkü şansızım, bana fırsat verilmiyor, çevremdekiler haset, kimse benim iyiliğimi istemiyor, herkes beni aşağıya çekmeye çalışıyor, nedense bir türlü harekete geçemiyorum… cümleleri takip eder.

Peki yapan nasıl yapıyor ?

Yola “Bu istekler kimin, neye hizmet ediyor, sonunda elde etmek istediklerimin benim için anlamı ne?” sorularıyla çıkarsak neler değişirdi !

İsteğim değerlerimle, özümle paralelse ortaya bir niyet çıkıyor. Niyet sihirli bir kelime. İçinde arzu, amaç, hareket barındırıyor.

Günlük hayatımızda kişileri, olayları veya elde edilen sonuçları değerlendirirken çoğu zaman niyetleri göz önünde bulundurarak yardım ederiz, affederiz, tebrik ederiz, kınarız. Dinde bile sevaplar günahlar niyetin samimiyetiyle ilişkilidir. Niyet etmek önemlidir. Ama niçin niyet ettiğini bilmek daha önemlidir.

TDK niyet etmeyi şöyle tanımlamış :

Bir şeyi yapmayı zihinde tasarlamak , düşünmek, niyetlenmek. İstenilen şey, amaç, gaye.

Madem isteklerimizin ardı arkası kesilmiyor ama sonuç elde edemiyoruz. Gerçekten niyet ediyor muyuz ?

Niyet etmek hayal etmekten farklıdır. Niyet ettiğin an isteğini ete kemiğe bürümeye başlarsın.

Niyetimizde bulunması gereken ön koşullar vardır; samimi olmak , niçin istediğini ve neye hizmet edeceğini bilmek, inanmak.

Koşulları sağladığınızda bunu harekete geçmek, çabalamak, sorumluluk almak, sonuca teslim olmak takip eder.

Niyetimizde samimiyet ve farkındalık, MIŞ gibi istemekle akışta kalıp yolda olmak arasındaki farkı belirler. Sahip olduğun niyet bulunduğun ortamlarda insanlara, olaylara bakışını değiştirir.

Niyeti bir tohuma benzetebiliriz. Tohum sana aittir. Elle tutar gözle görürsün. Toprağa ekersin ve köklenip boy vermesi için elinden geleni yaparsın.

Toprağın kalitesine

Suyun miktarına

Hava koşullarına

Bu konuda deneyimli insanların bilgisine kısacası pek çok şeye kulak vermeye dikkat kesilmeye başlarsın. Her zerrenle isteğine hizmet edersin. Tohumu kendi haline bırakmazsın ! Bu yolun savaşçısı olursun. Niyetinin ve çabanın farkında olanlarla yolların kesişmeye ve gün geçtikçe büyümeye başlarsın. Sonuç ne olursa olsun hayıflanmazsın. Yorgun değil dingin bir savaşçısındır !

Çünkü niyetin sana aittir, değerlerinle uyum içindedir, inanarak yola çıkmışsındır özetle “ mış gibi” değildir.

Başta sorduğum soruya geri dönersek,

-Peki yapan nasıl yapıyor ?

-Yapan yola samimi bir şekilde niyet ederek çıkıyor.

Sende istiyorsan ama olmuyorsa, hep yarıda bırakıyorsan veya daha ilk adımı atmaya cesaret edemiyorsan kendine şunları sormakla başlamaya ne dersin ?

Niyetinde samimi misin yoksa MIŞ gibi niyetlerden birine mi sahipsin ?

Bu niyetle elde etmek istediklerin senin için ne ifade ediyor?

İlknur Akbulut