Mindfuck – Petra Bock

Mindfuck – Petra Bock

544
0
PAYLAŞ

Başarılı koç Petra Bock, Mindfuck’ta insanın zihinsel olarak kendi kendini sabote etme konusunu ele alıyor. Gerçek hayattan örnekler veriyor, okurun kendine dair farkındalığını harekete geçiriyor ve zihinsel faaliyeti etkili bir şekilde uygulamanın kapsamlı bir yolunu gösteriyor.

Mindfuck (beyni becermek) ifadesinin var olduğu ve anlamı, yazarın, hayatlarında daha fazla başarı, anlam ve içindeki potansiyeli iyi kullanmaktan dolayı memnuniyet arayışı içindeki insanlarla yaptığı uzun soluklu çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Mindfuck ile başımıza çok dert açarız. Dahası, başkalarını da rahatsız ederiz, çünkü aktif olmamız gerektiğinde pasif olur, güvene ihtiyacımız olduğunda güvensizlik yaşar, kendimizi yeni bir duruma açmamız gerektiğinde kapatırız.

1-) Herkes yer, içer, kavga eder ve sever. Ama bunları hepimiz kendi tarzımızda yaparız. Aynı şekilde, her birimizin de kendimize özgü bir sabotaj tarzımız var.

2-) içimizdeki sabotajcıyı tetikleyenler ve gereksiz yere kilitleyenler çoğunlukla akrabalar, şefler, müşteriler hatta sevgililer olabiliyor.

3-) Kendimizi gerçekten değiştirmeye ve kendi koyduğumuz sınırları aşmaya kalktığımızda sabotajcımız hemen devreye girer. Bu durumda rahatsız edici duygu ve düşünceler yanlış yöne girdiğimizin göstergesi değildir. Aksine değişimin asıl şimdi gerçekten ciddi bir aşamada olduğunu gösterir.

4-) Aşırı motivasyonun bu kadar baştan çıkarıcı olmasının sebebi genellikle aşırı bir keyif duygusuyla birlikte gelmesidir.

5-) Yürümek gibi çok önemli temel işlevleri konuşmaktan, dolayısıyla da kendi kendimizle iletişim kurmamızdan ve kendimizi sabote etmeye başlamamızdan önce öğrenmemiz, bence bu temel işlevlerin kendimizi engellemeye başlamadan önce gerçekleşebilmeleri içindir. Eğer yürümeyi daha sonra öğrenecek olsaydık, içimizden pek çoğunun ömür boyu emekleme aşamasında kalacağı kesindi.

6-) Timothy Gallwey’e göre, kişiliğimiz iki düzlemden oluşuyor. Kendilik2 diye adlandırdığı düzlem, içinde bireyselliğimizin ve muazzam potansiyelimizin uyukladığı gerçek kendiliğimizdi. İkinci düzlem olan Kendilik1 ise, sürekli endi kendimizle konuştuğumuz iç sesti.

7-) Eğer önce kendi yaşamınız için kaygı duyar ve iç huzurunuzu ihmal etmezseniz bir adım sonra başkaları için yürekten bir şeyler yapacak durumda olursunuz.

😎 Sosyal davranış önce insanın kendisiyle, içe ve dışa doğru kendimize nasıl davrandığımızla başlar. Çünkü kendimize nasıl davranıyorsak başkalarına da öyle davranırız.

9-) Hata yapmışsanız muhtemelen yeni bir şeyi göze almışsınızdır. Harika hâlâ yaşıyorsunuz demektir bu! Sadece ölüler mükemmeldir. Çünkü mükemmelliğin latince karşılığı “perfekt”, bitmiş, tamamlanmış anlamına gelir. Yaşadığımız sürece tamamlanmış olmayacağız.

10-) Yaşamımıza ömrümüzün sonuna kadar kendimiz şekil verebileceğimiz için kafa, kalp ve karın arasında uzlaşma sağlamak çok yararlı olacaktır.