MESLEĞİMİ NASIL SEÇMELİYİM?

MESLEĞİMİ NASIL SEÇMELİYİM?

531
1
PAYLAŞ

Her öğrencinin sorunu olan meslekler, gün geçtikçe büyük bir problem haline gelmektedir.
Gençlerin üniversite hayatı en önemli ve en kritik dönemdir. Kişi, çocukluktan yetişkinliğe doğru adım atar ve bunun yanında birçok sorumluluğun farkına varır. Çocuk, bu dönemde birçok tedirginlik yaşar. Bu dönemde yetişkin rolünü benimseyerek seçim yapmaya çalışır.

Öğrencilerin birçoğu kendisine hedef koysa da kendisine hedef koyamayanlar da var. Düzgün konulamayan hedefe gidilen yol da düzgün olmayacaktır. Kişi, stresini minimuma indirip, hedefine emin ve istekli bir şekilde ilerlemelidir. Bu seçim doğrultusunda beklenti ve isteklerini gerçekleştireceği ve geçimini sağlayacağı ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir meslek seçmeye çalışır. Bu dönemde sıkça zihinleri meşgul eden konu, hayatını hangi mesleğin sahibi olarak geçireceğidir. Hedefine emin ve istekli bir şekilde ilerlemelidir. En önemli dönüm noktalarından birisi olan meslek seçimi, insan yaşam biçiminin de seçilmesi demektir.

Öğrenci, kendisine hedef seçmelidir. Aileler, öğrencinin yerine bölüm tercih etmemelidir, çocuklarını hedeflerine doğru yönlendirmeliler. ‘Benim çocuğum doktor olacak, mühendis olacak’ diye düşünmemelidirler. Burada bölümleri ya da meslekleri küçümsemiyorum. Yalnızca herkesin yeteneği farklıdır, kendisine özeldir. İnsan, kendi özelliğini fark ettiği zaman, kendi değerini daha iyi anlayacaktır.

Meslek, kişinin hayatını belirleyen en büyük faktördür. Öğretmen olsun, ebeveynler olsun, çocukları iyi analiz etmelidirler. Özellikle öğretmenler, çocukları iyi bir şekilde gözlemleyip, onların neye yetenekli olduğunu anlamaları gerekiyor. Bir insanı geleceğe hazırlamak sadece ders kitabı anlatmakla olmaz. Öğretmen aynı zamanda öğrencilerini hayata da hazırlamalıdır. Öğretmen, öğrencisini hayata hazırladığı zaman her şey baştan çözülmüş olacaktır. Öğretmen, öğrenciye yol gösteren ve yardımcı olan kişidir.

Çocuk, geleceği için çok dikkatli karar vermelidir. Çocuk, ideallerini belirlemelidir. İdealler, çocuk için çok önemlidir. Çocuk, ideallerini belirledikten sonra ne istediğini daha net bilecektir. Mesleklerin en önemli görevlerinden birisi topluma hizmet etmesidir. Hangi alanda olursa olsun, insan, önce kendi çıkarlarını daha sonra toplumun çıkarlarını düşünmelidir. İkisinden birisi eksik olursa, kişi asla mutlu olamaz. Hayatında ve içinde hep bir şeyler eksik olur.

1 YORUM

  1. Oldukça etkilendim. Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Emeğinize sağlık. Yazılarınızın ve başarılarınızın devamıni dilerim. Daha çok yazıp bizi biraz daha aydınlatmanız dileğiyle…

Comments are closed.