Merak Denen Şey…

Merak Denen Şey…

39
0
PAYLAŞ

Hiç düşündünüz mü ‘Neden’ merak ederiz diye? Bu konudaki birçok kuram var. Burada iki kuramdan bahsedeceğim. Bir kuramda  yeni ve karmaşık şeylerin beyinde belirsizliğe neden olduğu, belirsizliğin de bizleri olumsuz etkilediği, rahatsızlık duyduğumuz, merak ile  bu hissimizi değiştirmeye çalıştığımız söylenmektedir. Buna örnek olarak tüm dünya olarak yaşadığımız ve sağlıkla bitmesini umut ettiğimiz Covid-19 salgın sürecini verebiliriz. Bu süreçte yaşadığımız paniği gidermek ve neler yapabileceğimizi görmek amacıyla  hepimiz değişik kanallar aracılığıyla konuyu araştırdık, bilgilere erişmeye çalıştık. Zaman ve edindiğimiz bilgiler aracılığıyla da sürecin başlangıç dönemine nazaran hepimiz bir nebze olsun daha rahat bir hisse girdik.  Bu kuramla ilgili soru işareti ise, rahatsızlık hissi olmadan da bizler merak edebiliyoruz.

Diğer kuram ise, merak sonucu yapmış olduğumuz hareketlerin beyin tarafından ödül olarak algılandığı, beynin dopamin salgıladığı ve sonrasında bizlerin iyi hissettiğini söylemektedir.  Bir anlamda yeni şeyler öğrenmek, beynimizin besini olduğu ifade edilmektedir.  Yeni bir şarkı ezberlemek, yeni bir yemek yapmak, başarılı olarak gördüğümüz bir kişi hakkında araştırma yapmayı buna örnek olarak verebiliriz.

Merak, doğuştan gelen bir duygu mudur?  Bir bebeği izlediğimizde her anının merak dolu olduğu, gözleriyle etrafı taradığı, elleri ile ayakları ile sürekli keşif peşinde olduğunu gözlemleriz.  Çocuk konuşmaya başladığında ise, merakını sorular aracılığıyla dile getirir, sorular bitmemecesine peşi sıra gelir.  Çocuklar andadır, farkındadır, onlar için keşfetmek bir tutkudur. Yaşımız ilerlediği zaman ise somut şeylerle birlikte soyut şeyleri de merak ederiz, yaşamı, varoluşu, kim olduğumuz sorgularız.

“Bilgili insan soru işaretiyle, huşu ve merak içindeki insan ünlem işaretiyle yaşar.” – Osho

Ne oluyor da yetişkin olduğumuzda daha az merak ediyoruz hayatı? Yetişkin olduğumuzda, hepimizin çocuklarda gözlemlediğimiz yaşama karşı olan coşkuyu, heyecanı, tutkuyu iyimser bakış açısıyla  bir nebze kaybederiz. Artık büyümüşüzdür, yaşam konusunda inanışlarımız vardır, artık birçok şeyi biliyoruzdur, sorumluluklarımız vardır, kendimize ayıracağımız zaman azalmıştır. Bir anlamda “biliyoruz”lar, varsayımlarımızdır ve onlarla hareket ederiz, yaşamı bilinmeyeni keşfetme arzumuz, heyecanımız azalmıştır. Belki, hayallerimizle birlikte merakımız da bir yerlere saklanmıştır.

Merak Ne Sağlar?

Merak ne sağlar? Eınsteın “Benim özel yeteneğim yok, sadece  tutkulu bir meraklıyım” demiş.  Merak sayesinde, insanlık tarihinde keşif ve buluşlar gerçekleşmiştir. Merak, bir anlamda  görünenin ötesine geçme, gerçeği keşfetme, büyüme arzusudur. Merak, bilmediğinin farkında olmak, bilmediğini kabul etmektir. Merak, sorgulamaksızın olanı olduğu gibi kabul etmek yerine, anlamaya çalışmaktır. Merak, sınırlar yerine potansiyel olasılıkları keşfetmektir. 

Merak, bana her zaman yaşamdan heyecan duymak anlamına gelmiştir. Merak var ise umut da vardır. Merak ediyorsam, bir şeyleri öğrenmek istiyorumdur, sorguluyorumdur, anlatılan, gösterilenin ötesine geçmek istiyorumdur. Merak ettiğim konuya odaklandığım anlar, zaman bildiğimiz düzlemde akmaz, o anlar yaşamla bir olduğum anlardır.

Yaşam, bizlere verilen bir hediye. Merak ettiğimiz konu ise bir anlamda kalbimizin sesi, hayatımızı tutkuyla, heyecanla deneyimlemek için bize sunulan bir fırsat. Nefes aldığımız her anın farkındalığında, kendimiz başta olmak üzere yaşamın her zerresinin keşfe değer olduğunu bilerek, merak ederek hayatı coşku ile kucaklayarak yaşamak dileğiyle…..

Sakine KAŞ

Profesyonel Koç