Meditasyon Okullarda Şiddeti Azaltıp, Verimliliği Arttırıyor

Meditasyon Okullarda Şiddeti Azaltıp, Verimliliği Arttırıyor

295
0
PAYLAŞ

Modern teknolojinin dikkat süremizi ve birbirimizle iletişimi etkilediği bir gerçek. Okullarda ise sorun düşük notlar, okuldan kaçma, şiddet ve yoğun stres ile kendini gösteriyor.

San Francisco Visitacion Valley Ortaokulu Müdürü 13 yıl önce göreve başladığında okulun bölgedeki en yüksek devamsızlık, öğretmen kaybı gibi sorunlar yanında en düşük akademik seviyeye sahip olduğunu belirtiyor. Üstelik San Francisco’daki ikinci en yüksek suç oranına sahip okul olduğunu da ekliyor. 

Durumu daha da zorlaştıran ise öğrencilerin %80 nin fakir ailelerden geldiği, dışarıda oyun oynama, hafta sonu aktivitelere katılma gibi şanslarının olmaması yani bir bakıma kendi çevrelerinde bir çeşit hapis hayatı.

Okul Müdürü Dierke, beş yıl önce denedikleri yeni bir uygulamayı şöyle anlatıyor. “Öğrencilerin günün başında ve sonunda 10-15 dakika meditasyon yaptıkları Sessiz Zaman uygulamasını başlattık. Sonuçlar inanılmaz oldu. Daha önce özel eğitmen olarak çalıştığım kariyerimde meditasyonu duymuştum, faydası kanıtlanmış, insanların stresini azaltığını, daha sağlıklı olmalarını sağlayan basit ama etkili bir teknik olduğunu biliyordum. Bunu okullarda uygulama fikrini ilk ortaya attığımda şüphe ile karşılandı ancak ben denemekle bir şey kaybetmeyeceğimiz fikrini savundum ve nihayet kabul gördü.

Programı ilk olarak 6 ve 7’nci sınıflarda başlattık. Öğrenciler günde iki kez 15 er dakika meditasyon yaptı. Her gün belli bir süre her şeyden uzak kalmaları sayesinde frontal loblarındaki yük azaldı, sakinleştiler.”

Öğretmenler de bu uygulamadan çok memnun. Bu sayede 40 dakikalık derste öğrencilerin derse daha iyi odaklanabildiklerini ve aynı anda eğlenerek öğrendiklerini söylüyorlar.

En güzel haber de eskiden yaşanan devamsızlık, suç oranı ve akademik sorunlarda ciddi bir azalma olması. Örneğin devam durumunda uygulamadan bu yana %98 oranında iyileşme görülmüş. Öğrencilerin standart testlerdeki başarıları da önemli ölçüde artmış. Öğrenciler birbirlerine bağırıp çağırmıyorlar.

Olumlu gelişmeler bununla da kalmıyor. 8’nci sınıf mezunlarının %20 si Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen liselerinden biri olan Lowell Lisesi’ne kabul edildiler. Programın başarısının ardından aynı uygulamaya 3 okulda daha başlandı ve aynı umut verici sonuçlar alındı. Üstelik Sessiz Zaman uygulamasından yararlananlar sadece öğrenciler değil. Öğretmenler de meditasyon sayesinde stresle başa çıkma konusunda büyük ilerleme kaydettiler ve bazı özel sebepler ya da emeklilik  dışında artık öğretmen kaybı yaşanmıyor.

Bugün pek çok okul Sessiz Zaman Programına başlamak için bekleme listesinde.Sessiz Zaman’ı ulusal anlamda yaygınlaştırmak ve daha çok destek sağlamak için önde gelen bir araştırma şirketi 20 okulda 20 bin öğrenciye ulaşacak bir değerlendirme hizmeti başlattı.

 Türkiye’de ve doğu kültüründe meditasyon aslında çok eski ve kökü uygulamalar ancak biz kültürümüzden uzaklaştıkça, batı doğu kültürünün unsurlarını kendine adapte edebiliyor. Bir süre sonra da biz yeniden onlardan satın alıyoruz. Ancak yandaki karikatürün bir çok şeyi özetlediğini sanıyorum.

Batıdaki öğretmenlere gelince, onlar meditasyonu bir zaman kaybı olarak görmüyorlar çünkü bu sayede öğrenmeye daha hazır duruma geliyorlar. Her an her yerde uygulanabilir olması ve her şey bir yana hiçbir yan etkisi olmaması da  bu programın destekçilerinin sayısını arttırıyor.

 Aşağıda meditasyonun fiziksel yaraları yanında ruh sağlığımıza da olumlu etkileri var işte bu pek çok yaradan sadece birkaçı:

 • Fiziksel rahatlama
 • Kan basıncının düzenlenmesi
 • Kaygı bozukluğunda azalma
 • Kas gerginliğinde azalma
 • Bağışıklık sisteminde iyileşme
 • Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yardımcı
 • Yaşlanmayı geciktirme
 • Fazla kilolardan kurtulma
 • Serotonin seviyesinde artış
 • Daha fazla yaratıcılık
 • Özgüven artışı
 • Hafıza ve öğrenmede gelişme
 • Konsantrasyon ve verimlilik
 • Fobi ve korkularla başetme
 • Sosyalleşme

 

Bakalım bu gelişmelere ülkemiz nasıl bir karşılık verecek. Ülkemizde de yakında çocuklarımızın huzuru ve mutluluğu için artan projeler görüyor olacağımıza eminim. Şimdiye kadar gördüğüm projeler içerisinde en yaratıcılardan biri de İzotomi gibi görünüyor. Bence mutlaka ne olduğuna biz göz atın. İlgilenirseniz internet sitesi www.izotomi.com