May 8 Tekniğiyle Beyninizin Performansını Artırabilirsiniz

May 8 Tekniğiyle Beyninizin Performansını Artırabilirsiniz

98
0
PAYLAŞ

May 8 tekniği ultradian ritm çalışmasına dayalı bir tekniktir. Bu metot, beynimizin yeteneklerinden olabildiğince fazla faydalanabilmek, onu aşırı yükleme ve yorgunluklardan korumak ve en yüksek üretkenliğe erişmesini sağlamak için kullanılan bir tekniktir.

May 8 Tekniği ve Ultradian Ritmleri

Ultradian ritmleri 20 saatten daha az süren döngüsel süreçlerdir. Konsantrasyon ve dikkat bağlamında bu süreçler özel olarak incelendiğinde, insan beyninin yaklaşık olarak 18 dakika boyunca dikkat çizgisini sürdürebildiği ortaya çıkmıştır. Bu süre sonunda dikkat eksikliği görülmeye başlar.

Bununla birlikte sürdürülebilir düşünsel aktivite ve tam bir dinlenme döngüsü için ihtiyaç duyulan süre 90 ile 120 dakika arasında değişmektedir. Bunun anlamı, bu süreler içinde bir görevi etkin bir biçimde yerine getirebilirken ve bu sürenin ardından düşünsel fonksiyonlarımızda ciddi anlamda bir düşüş yaşanmaktadır. İşte bu nedenle dinlenmek çok önemli bir ihtiyaçtır.

Benzer bir şekilde May 8 tekniği de, bir işin ilk 220 dakikalık bölümünün en üretken zaman dilimi olduğunun altını çizmektedir. Bu süreç, en karmaşık aktivitelerin yapıldığı zamandır. Daha sonra ve günün geri kalan kısmında düşünsel performansımız aşamalı bir biçimde azalmaktadır. Peki bu metodu günlük hayatımıza uygulayarak performansımızı en ideal bir biçimde nasıl düzenleyebiliriz?

Gün Başlangıcı Çok Önemlidir

Her gün, güne başlarken 210 altın dakikamız bulunmaktadır. Bu gerçeğin farkında olmak ve bu çok değerli dakikaları boşa harcamamak son derece önemlidir. Çoğu insan, bir çalışma gününe haberleri kontrol ederek, e-postalarına cevaplar vererek ya da sosyal medya hesaplarında diğer insanlarla iletişim kurarak başlamayı tercih etmektedir. Yani aslında belki de potansiyel performans anlamında en değerli dakikaları pek de önemli olmayan işlerle harcıyor olabiliriz.

Bu konuda yapılması gereken en ideal davranış şekli, daha fazla yaratıcılık gerektiren en karmaşık ve zorlu işleri güne başlarken yapmak olacaktır. Bu ciddi avantajı kullanmak için yaklaşık olarak üç buçuk saatimiz bulunmaktadır. Bu bağlamda, aşağıda sıraladığımız önerilere dikkat etmek faydalı olacaktır:

İlk aşama: beynin ısınması. Beynin, tam performansla çalışmaya başlamadan önce kısa bir ısınma periyoduna ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle güne başlarken ilk yapmanız gereken şey yaklaşık 10 dakikayı bu amaca ayırmak olmalıdır. İdeal olarak bu on dakika içerisinde bir gün önceden planlanan işler ve gün içerisinde yapılacak olanları gözden geçirmek uygun bir seçenektir.

İkinci aşama: karmaşık görevler. Yaklaşık olarak 60 dakikalık bu süreçte, önünüzde duran en zor ve karmaşık işlerden birine eğilmelisiniz. Bu iş, genellikle yüksek konsantrasyon ve yaratıcılık gerektiren bir iş olacaktır.

Üçüncü aşama: kısa bir ara. Daha sonra 10 ile 15 dakikalık bir ara vermek gerekir. Bu arada, ayağa kalkmak, bacakları esnetmek ve asıl yaptığınız işle hiçbir ilgisi olmayan, zihninizi rahatlatacak başka bir şeyle meşgul olmak önemlidir.

Dördüncü aşama: altın evre. Bu aradan sonra yine 60 dakikalık bir çalışma süreci gelmektedir. İşte bu anlar, üretkenlik anlamında günün en etkin zaman dilimidir. Bu aşama, daha önce başlamış olduğunuz işi bitirmek ya da başka bir işi yapmak için en ideal dönemdir.

Beşinci aşama: rahatlatıcı görevler. Bu döngünün son 10 dakikasında çok fazla dikkat gerektirmeyen daha basit işlerle ilgilenmeniz gerekir.

Günün Geri Kalan Kısmında Ne Yapılır?

İdeal olarak, üç buçuk saatlik bu sürecin ardından dinlenmek gerekir. Ancak çoğu zaman bu mümkün olmadığından diğer günlük aktiviteleri yerine getirmeye devam etmeniz gerekir. Ancak yüksek üretkenlik içeren ilk aşamadan sonra günün geriye kalanındaki işlere farklı bir biçimde odaklanmak gerekmektedir.

Yeni bir 10 ile 15 dakikalık aradan sonra, ikinci 210 dakikalık döngünün başlaması gerekir. Bu yeni aşamada beynin ısınması için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Bu bağlamda, fiziksel gereklilik barındıran daha mekanik işleri yapmaya odaklanmalı ve gittikçe azalan aktivasyon sürecinden faydalanmaya çalışmalısınız. Bu süreçte amaç, 40 dakikalık bir çalışma periyodu ve bunun ardından 10 dakikalık aralar vermek olmalıdır.

May 8 tekniğini herkesin sıkı sıkıya uygulayamayacağı açıktır. Bu noktada önemli olan konu, herkesin kendi durumuna göre bu tekniği uygulamasıdır. Gerçek şu ki, bu metodu uyguladıktan sonra sonuçların harika olacağını göreceksiniz.

 “Sonsuzu sınırlı olana indirgemek, karşılanamayanı insani gerçeklere dönüştürmek için sadece tek bir yöntem bulunmaktadır: konsantrasyon.”

– Théophile Gautier