Mavi Bir Işık Ergen Çocuğunuzla Tüm Sorunlarınızı Çözebilir mi?

Mavi Bir Işık Ergen Çocuğunuzla Tüm Sorunlarınızı Çözebilir mi?

153
0
PAYLAŞ

Ergenlerin zaman zaman yetişkinlere garip gelen hatta bazen kendi kendilerini anlamakta zorlandıkları tuhaf davranışları olabiliyor. Evde bir “ergen” çocuğu olanların “bazen mi” ya da “zaman zaman” mı? dediğini duyar gibi oluyorum. Onları anlamak, daha olumlu yaklaşmak, üstüne üstlük bir arada yaşayabilmek için ne kitaplar okuduk, ne çok seminere, eğitime katıldık, ona sorduk buna sorduk.

Tüm iyi niyetli çabalar bir yana bir de bilimsel gerçekler ve araştırma sonuçları var ki, insanın kendini akışa bırakası geliyor. Robyn Addinall tüm ergenlerle ilgili son derece tuhaf gerçekleri aşağıdaki şekilde derlemiş.

  • Ergenlerin elinden cep telefonlarını alırsanız uykuları geliyor. Intel Bilimsel Yetenek Araştırması finalisti Michele Hackman 150 tane mesaj yollama bağımlısı ergeni boş bir sınıfa 45 dakika kilitledi. Yarısının cep telefonu vardı ve diğer yarısının yoktu. Cep telefonu olmayanlar asabileşip gerginleşeceklerine uyuya kaldılar.
  • Ergenlerin % 42 si gözleri kapalı mesaj çekebiliyor. Hayır hayır. Super güçler geliştirmediler. Sadece telefonlarına o kadar bağlandılar ki, mesaj yazamasalar hayatlarının berbat olacağını baştan kabullenmiş durumdalar. Her gün bir milyar mesaj yollayan bu gençlerin gözleri bağlı mesaj gönderebilmeleri şaşırtıcı olmasa gerek.
  • Ergenler öyle hızlı büyüyorlar ki , beyinleri kendi hızlarına yetişemiyor. Sakar ve sarsak olmaları ergenlerin kabahati değil. .Çünkü ergenlerin çoğu son derece hızlı büyüyor ve beyinleri denge için yeni kuralları hesap edemiyor. Yazık ama anlamak mümkün… Sarsaklık bazen kaçınılmaz oluyor. Bu durum büyümenin kaçınılmaz bir sonucu…
  • Yüksek risk alan ergenler? Yine beyinlerinin suçu! Ergenler riskli kararlar alabiliyorlar çünkü beyinleri o şekilde programlanmış.  fMRI taramaları gösteriyor ki bir ergenin prefrontal korteksi yetişkine kıyasla çok daha fazla çalışıyor ve bu nedenle içinde bulundukları durumun zor olup olmadığına kara vermek onlar için pek de kolay değil… İşin içine beynin ilginç biyokimyası girince bize susmak düşer değil mi?
  • Ergenlerin uyku döngüsü mavi ışıkla belirleniyor. Garip ama gerçek. Eğer ergeniniz uykuya dalmakta zorlanıyor ve sabahları da bir türlü kalkamıyorsa onları mavi bir ışığın önünde oturtmak huzur bulmalarını sağlıyor. Deneylerde ortaya çıkan bu durumun biyokimyasal yorumunu yapamıyoruz ancak belki mavi bir gece lambası tahmin ettiğinizden çok daha pozitif sonuçlar doğurabilir. Yeni gece lambasının faydalarını görünce yorum yapmayı ve diğer erken ebeveynlerine destek olmak için bu yazıyı paylaşmayı sakın atlamayın.

Size ve kendi çocğunuza ilişkin başka çılgın ergen gerçekleri varsa paylaşın lütfen 🙂 

Belki başkalarının da işine yarayabilir. Ne dersiniz?

Yeşim ERBERKSOY