Kuzey İtalya’da Karantinadayım. Size Nasıl Olduğunu Anlatmak İstiyorum.

Kuzey İtalya’da Karantinadayım. Size Nasıl Olduğunu Anlatmak İstiyorum.

1930
0
PAYLAŞ

İtalya’daki Covid-19 karantinasını birinci elden deneyimleyen bir kişinin yaşadıkları.

Bu sabah evimin yakınındaki bir kafeye uğradım. Stefano adındaki barista ile arkadaş olmuştum. Stefano, macchiato lungo’mu hazırlarken üzücü haberleri olduğunu söyledi. Bir süredir hasta olan babası ölmüştü. Bölgeye gelen kısıtlamalar nedeniyle cenaze yapılamadı.

Stefano kahvemi tezgahın üstüne koydu. Normalde bir İtalyan kafesine gittiğinizde barda durursunuz  ve küçük bir bardak espresso içersiniz. Konuşmaya devam ederken kahvemden birkaç yudum aldım. Kulağındaki telefonla konuşmakta olan bir iş arkadaşı bir anda bara geldi. Bir kuralı ihlal etmiştim.

Kararnameye göre, artık kafelerdeki tüm müşteriler masaya oturmak zorunda. Bu uygulama, insanların birbirleri arasındaki 1 metrelik mesafeyi muhafaza etmeleri için yapılır. Stefano, bir polisin barda durup kahve içtiğimi görmesi durumunda birkaç bin avro para cezasına çarptırılabileceğini söyledi. Ayrıca yetkililerin sokaktaki herkesi içeride kalmaları için uyardığını bildirdi.

Gitmek için yöneldiğimde, “Problem zihinlerimizde, bu kısıtlamalar korkunç” dedi.

Kahve içtikten sonra reçetemi almak için doktorun ofisine uğradım. Doktorumun yüzünde büyük bir cerrahi maske vardı. Farmacia’da eczacılar da maske takıyorlardı. Şehirde birçok işletme kapalı. Tüm marketler ve kasap dükkanları açıktı. Restoranlara akşamları kapanmaları emredildi. Düğünler, cenaze törenleri, açık hava spor etkinlikleri de dahil olmak üzere tüm etkinlikler ve toplantılar iptal edildi. Dans stüdyoları, sinemalar, spor salonları, galeriler, okullar, kütüphaneler ve halkın yakın mesafede toplandığı diğer yerler kapandı. Bu yerleri işletenlerin yapabileceği hiçbir şey yok.

Dün, yerel süpermarkette üniformalı bir adam mağaza girişindeki turnikelerin başında durdu. Herkesi büyük alışveriş arabaları almak için yönlendirdi ve küçük olanları kullanmamıza izin vermedi. Büyük arabaların insanlar arasında daha fazla mesafe yaratmaya yardımcı olduğunu açıkladı.

Plastik eldiven ve el dezenfektanı bulunan bir istasyon kurulmuştu. İki hafta öncesinin aksine, paniğin ilk aşamaları azalmıştı. Mağazanın tüm stokları doluydu ve alışveriş yapan insanların sayısı normal görünüyordu.

Birkaç gün önce, kuzeydeki küçük bir kasaba olan Chiavenna’daki meydanda insanlar birbirlerini öpmektense, uzaktan selamlıyorlardı. Dışarıda birçok insan vardı ve atmosfer aslında neşeli görünüyordu. Bununla birlikte, karantinanın sonuçları da ortaya çıkıyor. Birçok insan gelir kaynağını kaybetti. Bir dil okulunda çalışan bir kadınla tanıştım. Çalışmaları kısıtlamalar yüzünden durdu ve finansal bir güvenlik ağı yok.

Kısıtlamaların her yerdeki etkilerinin sonucu, yolculukların iptal olması. Eşim ve ben dört yolculuk iptal ettik. Acil durumun doğası nedeniyle tren, uçak ve konaklama ücretlerimizin neredeyse tamamı iade edildi. Görüştüğümüz herkes seyahatlerini iptal etti.

Bu, seyahat endüstrisi için kötü bir haber. Paskalya dönemi İtalya’ya gelen turistlerin gelişi durdurulur. Geçen yıl Venedik’teki sel ve kronik yüksek işsizlik gibi durumlar şu an yaşadığımız salgınla birleştiğinde, İtalya’nın derin bir durgunluğun eşiğinde olduğunu görebiliriz.

65 yaşındayım, yani yaşlı diyebilirsiniz. Mağazaya ve doktora gideceğim zorunlu geziler dışında evde kalmam gerekiyor. Evden çıkmalarımın ne kadarının gözlendiğini henüz bilmiyorum. Hava izin verdiği sürece, egzersiz için bisikletimle dışarı çıkmayı planlıyorum. Durdurulup eve gönderilme ihtimalim var.

Salgının yarattığı psikolojik etki rahatsız edici. Virüsü olan kimseyi tanımadığım veya doğrudan bir vakayı bilen birini tanımadığım için bağlantısızlık var. Bunun gerçekten bir acil durum olup olmadığını söylemek zor. Bazen uygulanan önlemlerin çoğunun saçma olduğu hissediliyor.

Yine de ön hatlardan rahatsız edici hikayeler var. Milano’nun kuzeydoğusunda bir şehir olan Bergamo’daki yoğun bakım ünitesi doktoru Dr. Daniele Macchini, bitkin personelin hastaları kurtarmak için savaştığı bir hastanede çalışmanın nasıl bir şey olduğunu çarpıcı bir şekilde yazdı.

Bu gibi zamanlarda, her şeyden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şey, rehberlik için güvenebileceğimiz sakin, rasyonel ve güvenilir kamu görevlileridir. Kamu görevlileri ve haber endüstrisi yalan ve sığ haberler, şeffaflık eksikliği ve yolsuzluk örnekleri ile güvenimizi kaybetti. Şüphe için verimli bir zemin yarattı. Belki de bunlar halkın emirlere uymasını sağlamak için bir tatbikattır. Bir virüs kullanarak sosyal kontrol testi yapıyorlardır. Ya da bu gerçekten kaynağı sır olan bir acil durumdur, bilmiyoruz. Belki de İtalya’daki acımasız görünen önlemler aslında kahramancadır.

Ne olursa olsun, güvende olduğum ve sağlıklı bir ortamda yaşadığım için minnettarım. Şimdilik yemek dağıtımımız var, ve en azından benim hiçbir eksiğim yok.

Kalbim geçimini kaybedenler ve hastalanan kişilerle birlikte, karantinada yaşamak rahatsız edici olsa da, katlanılabilir.

Güncelleme: 10 Mart 2020, Salı: Tüm ülke şu an karantina altında. Evden çıkarken izin formu almamız gerekiyor. Polis sokaktaki insanları durduruyor ve sorguya çekiyor.

Koronavirüs salgını hızla gelişmektedir. Bilgi sahibi olmak için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne ve yerel sağlık departmanınıza güncellemeler olup olmadığını kontrol edin. Duygusal olarak bunalmış hissettiğinizde yardım istemekten çekinmeyin.

Greg Hopkins

Çeviri: Pınar Göker

Kaynak: https://elemental.medium.com/quarantined-in-northern-italy-5ce40ad458df