Kutulanmış Çocuklar

Kutulanmış Çocuklar

218
0
PAYLAŞ

Çocukken sabahın köründe bahçeye çıkar, düşe kalka yara bere içinde akşama kadar oynadığımız bir çocukluktan gelen şanslı biri olarak bugün evlere hapsolmuş çocuklar için üzgünüm. 

Bugün çocuklar evlerine kapanmış halde hele bir de okullar tatilse televizyon izleyerek, bilgisayar oyunları oynayarak bütün gün kapalı ortamda kalıyorlar. Hal böyle olunca çocukların öğrenme, konsantrasyon, kendine güven, yaratıcılık ve sosyal becerilerinin gelişmesi için fiziksel aktivitenin olumlu etkilerinden faydalanamıyorlar. Oysa ki, özellikle beyinlerinin hızla geliştiği ilk üç yılda dışarıda vakit geçirebilmelerinin sayısız faydası var ve aslında dışarıda hava çok soğuk bile olsa çocuklar her gün dışarıda vakit geçirmeli. Neden mi?

1.Bağışıklık Sistemleri Kuvvetlenir. Çiftlikten büyüyen çocukların yaşıtlarına göre daha sağlıklı olduklarına şaşırmamak lazım. Modern anne babaların çocuklarını uzak tutmaya çalıştıkları kir, bakteri, hayvan ve daha pek çok doğal şeyle iç içe büyüyen çocuklar bilinenin aksine bunun gibi alerji ya da başka hastalıklara sebep olabilecek sebeplerle doğal ortamda ve erken yaşta karşı karşıya geldiklerinde bağışıklık kazanımları daha güçlü oluyor.

2.Eğlenerek egzersiz yapabilirler. Bilgisayar oyunu oynamamanın getiremediği faydayı dışarıda oynanan oyunlar sağlar. Temiz hava ve rahat hareket etme avantajları ile dışarıda oynanan en basit kardan adam yapmak veya birbirini kovalayıp kartopu atmak bile fiziksel aktivite için harika seçenekler.

3. Hayal dünyaları gelişir. Maalesef teknoloji çağında çocuklara hemen her şeyi göstererek öğretmeye çalışıyoruz. Eve kapanıp suç ile ilgili filmler izlemek yerine dışarı çıkıp kendileri hırsız polis oynasalar fena olmaz mı?

4. Sorun çözme becerileri gelişir. Arkadaşlarıyla iyi geçinmek için yollar ararken, oyun oynarken çıkan anlaşmazlıkları çözmek, kavgaları önlemek için çabalarken aslında sorun çözme becerilerini geliştirirler.

5. D Vitamini alırlar. Günde yarım saat bile dışarıda kalsalar günlük D Vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilir, enerji seviyelerini yükseltir ve çok daha mutlu olabilirler.

Maryland Üniversitesi’nde hareketbilim profesörü olan Jane Clark’ın deyimiyle “kutulanmış çocuklar”, iç mekanlara hapsedilmiş bir halde yaşadıkları yetmiyormuş gibi dışarıda da mama sandalyelerinde, pusetlerde ve oturaklarda da uzun zaman geçiriyorlar. Televizyon izlerken bile özel oturaklara bağlayan ebeveynler güvenlik endişesi ile bunları yaparken çocuklarının hareket kabiliyetini önleyerek öğrenmelerine ket vurduklarından habersizler.

Doğadaki Son Çocuk Richard Louv’un bu konuda yazdığı ilginç bir kitap ve doğadan uzak kalmanın çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğinden tutun da depresyona kadar bir çok soruna sebep olduğunu anlatıyor.

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü