Kurumsal Canavar: “Performans Değerlendirmeleri”

Kurumsal Canavar: “Performans Değerlendirmeleri”

137
0
PAYLAŞ

Uzmanların ortak vardığı görüş: performans değerlendirmelerinin yarardan çok zarar verdiği yönünde. Performans değerlendirmeleri; değerlendirmeyi kimin yapması gerektiği, personelin kendisinin mi yoksa yaptığı iş miktarının mı ya da her ikisinin birden mi konu olacağı gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor…

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ “DEDİKODUYA YOL AÇIYOR”

Sola Unitas CA yetkililerine göre: Performans değerlendirme sistemlerinin yararlarının yanı sıra zararları da oldukça fazla. Hizmet birimlerine örgüt hedeflerini anlatmaya imkan verir, iş gören tutumlarına ilişkin daha geçerli bilgi kaynağıdır, örgütün karlılığının ve verimliliğin artmasını sağlar ve hizmet kalitesinin yükselmesine yol açar. Ancak bu olumlu yapılanmaya karşın performans değerlendirmeleri aynı zamanda çalışanların çoğunluğu sistemlerin adil olduğuna inanmıyor ve sistemler onları rahatsız ve mutsuz bir hale getiriyor. Çalışanlar iş yapmaktan çok kendilerini pazarlamaya odaklanıyor. Başarılı olanların beklentileri artarken başarısız görünenlerin genellikle bir süre performansları çok daha aşağı iniyor. Yöneticiler ya adaletten kaçarak vicdan azabına giriyor, çalışanlarıyla yüzleşenler çalışanlarını kaybediyor ya da dedikoduların başlamasına sebep oluyor. Teoride harika dursa da gerçekte çoğu iş sayısal bir şekilde analiz edilemiyor. Katma değerler birbirine karışıyor. Ayrıştırmak ve ölçmek çoğu durumda imkansızlaşıyor.

Doğru İnsanı Seçip Ona Özgürlük Verin…

Performans sistemlerini tamamen kaldırmak oldukça zor görünebilir. Ancak  iki önemli değişikliğe ihtiyaç var. Birincisi işe alırken çok daha fazla zaman ayırarak mümkün olduğunca doğru karakteri işe almak. Şirketler hala karakterden ve değerlerden çok yetkinliklere önem veriyor. İkincisi ise akışkan ve bürokratik olmayan sistemler oluşturabilmek. Liderlik vaktini ölçme ve değerlendirmeyle geçirmek değildir. Liderlik insan seçmekle ilgilidir. Eğer doğru insanı seçtiğinize inanıyorsanız, onlara özgürlük verin. Yetki verin. Yoksa çok yakında çalışan bulmakta ve onları şirketinizde tutmakta çok zorlanacaksınızdır.

Kaynak:Haberler.com