Küpe, Altı Damla Gözyaşı

Küpe, Altı Damla Gözyaşı

127
0
PAYLAŞ

Yuvarlak gümüş bir halkadan sarkan altı tane siyah renkte minik taş. Bir anlamı var mı acaba? Göz yaşı? 

Geride bıraktıkları? Bir eş belki, çocuklar? 6 yıl? 6 ay? Belki de 6 gün kalmıştır özgürlüğe?

 

Yol boyunca bunları düşündüm Kadıköy’de tesadüfen görüp içeri girip bir çift gümüş küpe satın alıp Ceza İnfaz Kurumları El Sanatları Fuarı’ndan dönerken. Yanyana bir çok standda Türkiye’deki 77 ceza ve infaz kurumunda tutuklu ve hükümlülerin yaptığı el işi eser ve ürünler sergileniyor.

El emeği göz nuru takılar, hemen insanın aklına kim bilir nasıl bir çile çekiyorlar sorusunu getiren renk renk tespihler, süs eşyaları ve daha neler neler.Tanınmış tekstil firmaları kurumlara bağış yapıyor ve mahkumlar da bu kumaşlardan çarşaf, pike, örtü gibi birbirinden güzel ürünler yaratıyorlar.

Standları üstünde hangi ildeki cezaevinden geldikleri yazıyor. Biraz şaşkın, biraz hüzünlü dolaşırken ayaklarım Diyarbakır E Tipi Cezaevi Standına götürdü beni. Temiz ve düzgün giyimli genç bir adam buyrun hoşgeldiniz dedi. O heyecan ve şaşkınlıkla sordum:

“Siz tutuklu musunuz?”

“Hayır efendim infaz memuruyum. “

Derken bir sürü zarif takının arasından bir çift küpe seçtim. Mahçup bir çocuk gibi ne zamana kadar fuarın açık olduğunu sordum. 18 Mayıs’a kadar buradaymış; Kadıköy İskelesi’nde.

Biraz daha dolaştım sonrasında, her bir standın önünden geçerken orada olmadıklarını bilmeme rağmen sanki orada sergilenenleri kendi elleriyle yapan mahkumlarla göz göze gelecekmişim hissiyle.Baktım gözlerim dolmaya başladı. Çıkış kapısını bulamadım. Bir sağa bir sola gittim. Nihayet dışarı çıktığımda çıkış kapısına bu küpeleri yapan benim için adsız mahkum özgürlüğe açılan kapıya ne zaman ulaşacak acaba diye sordum kendi kendime.

Çok seviyorum küpelerimi. Tıpkı çok sevdiğim birinden aldığım hediyeyi sevmek gibi. Hem de ne hediye …çıkış yoluna henüz girmesine izin verilmeyen tanımadığım bir mahkumdan özgürlüğün değerini hatırlatan, her ne sebeple olursa olsun hapishanede olduğunu düşünmeden, yargılamadan güneşli günler görmesini dilediğim bir insandan hediye. Teşekkür ederim.

Kadıköy İskelesi’nde kurulan fuar alanında Türkiye’deki 77 ceza ve infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülerin yaptığı el işi eserler ve ürünler sergileniyor. Fuar, 18 Mayıs’a kadar ziyaretçilere açık.

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü