Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

398
0
PAYLAŞ

Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan ve 1943 yılında yayımlanan Küçük Prens, kutsal kitaplar ve Das Kapital’den sonra en çok okunan kitap sayılıyor.

Çizimleri de dahil olmak üzere tamamı Exupery tarafından bir otel odasında yazılmış olan Küçük Prens, ilk bakışta bir çocuk kitabı gibi algılansa da aslında yetişkinler için de unutulmaz dersler taşıyor. Bu nedenle Küçük Prens her yıl yeniden yayımlanmaya, farklı kişilerce çevrilmeye ve hatta sinemalarda gösterilmeye devam ediyor. Bir ebeveynin çocuğuna armağan edebileceği en güzel kitaplardan biri olan Küçük Prens’in yetişkinler tarafından da her yıl, farklı bakış açılarıyla yeniden ve yeniden okunması gerekiyor.

Exupery’nin hayatından da izler taşıdığı söylenen Küçük Prens, B-612 gezegeninde, baktığı gül ile yaşayan bir çocuğun hikayesini konu alıyor. Kitap, kısaltılmış hali ile 27 bölümden oluşuyor ve Küçük Prens her bölümde yetişkinlere birbirinden farklı dersler veriyor. Çocukluğun masumiyetini ve merak duygusunu kaybeden yetişkinlere “bakmayı değil görmeyi” yeniden hatırlatmayı amaçlayan Küçük Prens’in özellikle ziyaret ettiği altı gezegende yaşadıklarını anlattığı bölümlerin her biri, birer hayat dersi niteliğini taşıyor.

Küçük Prens’in ziyaret ettiği gezegenlerde karşılaştığı insanların her biri, yaşamlarımızda sık sık karşılaştığımız hatta onlardan birine dönüştüğümüz yetişkinleri konu alıyor. Bu yetişkinlerin kimisi daimi bir umutsuzluk halinde sarhoş olarak yaşadıklarını unutmak istiyor, kimisi otorite tutkusu ile kendi dahil herkesin hayatını cehenneme çeviriyor, kimisi ise amaçsız sahip olma tutkusu ile yaşamını bir hiç uğruna harcıyor. Küçük Prens’in son olarak ziyaret ettiği Dünya gezegeni ise, insanların sadece giydikleri ve yaptıkları ile değer kazanmaya çalıştıkları bir gezegen olarak öne çıkıyor. Exupery’nin 1943 yılında yazdığı bu eser, okuyucuya aslında o günden bugüne pek de bir şeyin değişmemiş olduğunu sarsıcı bir şekilde gösteriyor.

Üzerinden yıllar geçtikten sonra bile popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen Küçük Prens bizlere, bakmayı değil görmeyi, gerçek duyguları saklamamayı, kibirli olmamayı, yargılamamayı ve kendimizi gereğinden fazla ciddiye alırken bütün eğlenceyi kaçırdığımızı yalın ve naif bir şekilde hatırlatıyor.

Umut Kısa

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın – Eray Emre Evren?  

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci