Kötü Komşu

Kötü Komşu

138
0
PAYLAŞ

Bir gün Diyojen’in çevresindekiler;

‘Artık çok yaşlandınız. Biraz dinlenmek için kendinize zaman ayırın.’ derler. Diyojen cevapta gecikmez;

‘Bir koşucu olsaydım, koşunun sonuna geldiğimde yavaşlamam mı yoksa tüm gücümle hızlanmam mı gerekir?’

Döneminin çok dikkat çeken filozofu Diyojen kinik yaşam tarzına rağmen fikir ve zekâsı ile saygınlık kazanmıştır. Ancak ilginç olan bu başarı bir plan, hedef ve strateji gerektirmeden olağan gerçekleşmiştir. Hedefi veya amacı bu olmamasına rağmen birçoğumuzun olması için uğraştığı, çaba harcadığını başarmıştır. Peki, bir başarı istemeden ve hedeflemeden nasıl olabilir ki?

“Deneyim düşüncenin, düşünce ise eylemin çocuğudur.” Benjamin Disraeli

Kıssadan hisse derler ya. Peki, hiç düşündün mü?

  • Başarılı olmanın karşılığı nedir?
  • Başarı senin için nedir?

Bu soruların cevabı aslında her şeyi açıklamaktadır. Birçok açıdan ele alınabilecek ve yorumlanabilecek akademik bilginin yanı sıra başarının sende ki karşılığını merak ediyorum. Araştırma ve teorilerin ana teması ‘mutluluk’ diyor. Mutluluk kavramını biraz karıştırınca kendini gerçekleştirme, kabul ettirme, hırs vb. duygular zincirini görebiliyoruz.

Çalıştığım hukuk büroları müvekkili olduğu kurumların onlara verdiği hedefleri başarmak üzere bir organizasyon içindeler. Yöneticiler için bu hedefleri başarmak gelir elde etmenin yanı sıra diğer bürolarla olan yarışı önde bitirme heyecanı da ( hırs ) içerir. Yani tarif ve malzemeler oldukça açıktır. Ama çoğunun eksik kaldığı bu hedeflerin ortak hedeflere dönüştürülememesi ya da başarının paylaşılamamasıdır. Bu eksiklik istenilen başarıdan uzaklaştırdığı gibi, sonuçların çıktısını da olumsuz etkilemektedir. Ekibin başarı değeri ile kurum değerlerinin örtüşmemesini ortak paydada buluşması için çalışıyoruz. Başarısızlıkta ortaya çıkan eleştiri, yargı duygularının yerine başarıda ortaya çıkabilecek takdir ve teşekküre odaklanıyoruz.

İnsan, belirli veya belirsiz hedeflerine ulaşarak aslında kazanç tatmini kovalar. Bu kazanç çoğu zaman maddi kaynaklı gibi görülse de aslında temelinde yatan duygu başkadır. Mesela tepki duyup, kızdığımız olaylar bir hedefe sürükler. Ataların söylediği gibi ‘Kötü komşu, insanı mal sahibi yapar.’ Başkasından beklentilerin gerçekleşmemesi sonrası öfke veya hırs gibi duygular ile bir ev, araba vb. maddiyata sahip olmak için çabalayanlar olabiliyor hem de hiç planında olmadığı halde. Daha iyinin kıstası çoğu zaman hep dışarıda aranır. Çünkü kendi hedefi olmayanlar hep bir başkasını ölçü kabul ederler. Bu ölçü ise her zaman plan, hedef belirleme gerektirmeyebilir. O zaman kötü komşuya kızmak yerine teşekkür edebilir miyiz?

Eğer sizde bugün ki kazancınızı bu veya buna benzer yollardan başardıysanız o zaman sizin başarı çapanız kötü komşudur. Yaşamınızda kendiniz ve çevreniz için yeni bir hedefe ihtiyacınız var ise hemen kötü komşu edinebilirsiniz.

Ama bu alternatifin yanında başarının size kattığı duyguyu ve farkındalığı keşfedebilirseniz, başarının yaşamınızda ki yerini sorgulayabilir ve gerekliliğine karar verebilirsiniz. İlerlediğiniz yolda size eşlik eden ekibiniz, aileniz veya arkadaşlarınızın katkısı ve emeğine değer vererek güç alabilir, hızlanabilirsiniz.

Eğer gerçekten başarı sizin için bir tutku ve değer ise;

  • Sorumluluk almak
  • Hedef belirlemek
  • Alanda uzmanlaşmak
  • Engellere hazırlıklı olmak
  • Kararlı ve azimli olmak
  • Paylaşımcı olmak

Adımlarını atabilmek size güç katacaktır.

“İlk çağlarda güçlü olan, endüstri çağında zengin olan kazanırdı. Bilgi çağında ise bilgili olan kazanacaktır.” Toffler

Ender ERMİŞ
Yönetici Koçu