Korona Günlerinde Aşk

Korona Günlerinde Aşk

401
0
PAYLAŞ

“Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum”

17 Nisan 2014 de hayata gözlerini yuman ünlü yazar Gabriel Garicia Marquez’e ait bu sözler.

Korona Günlerinde Aşk diyerek Kolera Günlerinde Aşk Kitabını sıklıkla hatırladığımız bu günlerde, evde baş başa kalan çiftler için düşünmeye değer bir cümle bence.

Boşanmalar artacak korona günlerinden sonra diyenler, şakayla karışık sosyal medyada imdat kurtarın beni çığlıkları atanlar ne ararsanız var. Kaygı dolu zihinlerle belki de endişemizi karşı tarafa aktarırken sürekli onun adına karar veriyor, onun duygu ve düşüncelerini varsayıyor ve yargılıyoruz.

Öğrencilik yıllarımda rastgele sözlükten bir sayfa açar, gözümüze takılan ilk kelimeyi ve anlamını okurduk. Eğlenceli bir o kadar da fal gibi bir şeydi. Hele ki o sıralar kafamızı kurcalayan sorulara cevap gibiyse çıkan kelime daha da hoşumuza giderdi. Bunları düşünürken, İlişki Koçu Aslı Aydemir’in Aslında Aşk adlı kitabı geldi aklıma, gözlerimi kapayıp bir sayfaya daldırdım parmağımı. O da ne? Sayfa 89. Kısa bir hikaye;

Çevresi çok geniş olan bir bilgeye sormuşlar:

“Üstat, herkes seni çok seviyor, peki ya sen en çok kimi seviyorsun?” Bir süre düşündükten sonra cevap vermiş: “Terzimi..”

Soran kişi şaşkınlığını gizleyemeyerek devam etmiş, “Terzini mi? O kadar tanıdığın, eşin, dostun, çocuğun var. Nasıl olur? “

“Evet var” demiş bilge, “ Ama yalnızca terzim beni her gördüğünde ölçümü yeniden alıyor. Diğerleri ise hakkımda bir kez karar veriyor, yıllarca da beni o gözle görüyorlar.”

İlişkinizin son gününe kadar sevgiliniz için bu hikâyedeki terzi olun.

Yeşim ERBERKSOY, PCC

Izotomi Project

Coach&Trainer