KONUŞMAK VE YAZMAK

KONUŞMAK VE YAZMAK

199
0
PAYLAŞ

İnsan ,  doğumundan itibaren kendisini ifade etmenin  yollarını aramıştır.  Konuşma,  resim,  müzik,  yazı ve dahası…

Bunların en başında konuşma gelir.  En yaygın olarak kullanılandır.

Konuşarak ;   düşüncelerimizi,  duygularımızı,  bilgimizi … paylaşırız!   Güzel konuşma bir sanattır.  Ne kadar iyi ifade edebiliyorsa kişi,  o kadar başarılı olur.  Susmak bile konuşmaktır bazen  – anlatacak çok şey var ama dinleyeceğinden emin değilim –   demektir kimi zaman.

Öyle zamanlar gelir ki konuşmanın yetmediği, kelimelerin çözümsüz kaldığı…   Bir resim olur  tuvalde ya da bir şarkının notalarında ve dile gelir…   Yüzyıllar boyu sürebilir etkisi!

Yazı?

 Yazı,  Sümer’lerin buluşunun üzerinden geçen asırların üzerinden  – önemini artırarak –   kullanılmaya devam edilmektedir.

Ama…

Yazıyı yeterince kullanıyor muyuz?

Yazıya gereken önemi verebiliyor muyuz?

Ya yazanlara, yazarlara ?..   Onlara hak ettiği değeri gösterebiliyor muyuz?

Son soruya cevabım ne yazık ki olumsuz…

Nedir yazı?  Kısaca özetlemek gerekirse;

–  İnsanın kendisini ifade etmesinin yollarından birisidir. Duygularını,  düşüncelerini,  bilgisini paylaşmak için güçlü bir araçtır.

–  Yazı,  bir sanattır,  usta ellerde!

–  Yazı;  boşlukta olanı,   görünmez olanı,   görünür kılar. ” Söz uçar,  yazı kalır ”  deyişi biraz da buradan gelir. Sözler havada uçuşup kaybolabilirken,  yazı gözümüzün önündedir.

–  Yazı;  en başta kişinin kendisine doğru bir yolculuktur. Bu yolculuğun başı ve sonu yoktur.  Yolculuk ise, mucizenin kendisidir,  sürprizlerle doludur.

–  Yazı,  en güçlü iletişim araçlarından bir tanesidir. Gelinen teknoloji sayesinde,  hayal bile edemeyeceğiniz kişilere ulaşabilir,  en karanlık anında  ona bir ışık olabilirsiniz.

–  Yazı,  en sadık dosttur.  Her istediğiniz an,  yanı başınızdadır.

 – Yazı,  ayak izleridir bazen.  Sizin,  ayak izleriniz!

–  Yazı,  sizden geriye kalandır…

Gülşen Usta 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi