Koçum benim…

Koçum benim…

177
1
PAYLAŞ

Sevgili koçlar; çok merak ediyorum içimizden kaçımız başlıktaki espri ile karşılaşmadık bugüne kadar?

Çok alışılmış olsa da bu şaka her seferinde güldürür beni, mutlu eder, tıpkı varlığını ilk duyduğum günden bu yazıya başladığım ana kadar geçen zamanda koçluğun mutlu etmesi gibi. Sadece eğitimini almak değil uygulamak, hatta karşı tarafa geçip danışan olmak, her biri ayrı ayrı mutluluk hormonu salgılamama, hayattan tatmin olmama yardımcı oldu.

Bir süredir eğitim sürecimi (ACTP) tamamlamak için koçluk yapıyorum. Yaklaşık yüz saate ulaştım. Bu süreçte danışanlarıma ne kadar faydalı oldum bilmiyorum ama kendime o kadar çok faydalı oldum ki. Koçluktan önce biri bana bir derdini anlattığında çılgınlar gibi çözüm yolları düşünür, elimden geldiğince, dilimin döndüğünce akıl vermeye çalışırdım. Gerçi verdiğim akılların hiç kullanılmadığını ve işe yaramadığını fark etmiştim bir süredir ama kendimi böyle davranmaktan alıkoyamıyordum. Doğru davranış şekli bu sanıyordum. Şimdi gayet iyi biliyorum ki konfor alanını değiştirme kararı ve aksiyon alma isteği kişinin kendi içinden gelmediği sürece hiç anlamı yok. Ne kadar dikkatli ve nazik olursanız olun yumurtaya dışarıdan müdahale ettiğinizde mutlaka içindeki civcivi öldürüyorsunuz. Civcivin yaşamasının tek şartı var; kabuğun içeriden bir güçle kırılması.

İnsanlar kendileri bunu açıkça ifade etmediği sürece akıl istemiyorlar; fark edilmek, anlaşılmak, duyulmak istiyorlar. Çünkü hepimiz her gün aynı iki soruya yanıt arıyoruz; “Ben değerli miyim?”, “Ben yeterli miyim?”. Bu sorulara evet diyebildiğimiz anlarda tatmin olabiliyoruz ancak. Birini derinden dinlemeniz, duymanız, söylediğini yansıtarak onun duymasını sağlamanız, kendisini değerli ve yeterli hissetmesini sağlıyor.

Sürekli bir parçası olduğum duygusal oyunların farkına varmaya başladım sonra. Kurbanların beni ısrarla kurtarıcı yaptığını öyle ya da böyle benim de bundan beslendiğimi ama bu oyunun hiç bir zaman sonu olmayacağını anladım. Artık kurban postuna bürünerek yanıma yaklaşan ve beni ısrarla kurtarıcı yapmaya çalışanlara “Üzgünüm, bu senin kendi sınavın, yolun açık olsun.” diyebiliyorum rahatlıkla. En önemlisi başka insanların korkularına şahit olarak kendiminkilerle yüzleşmeyi öğrendim; mesela onaylanmama korkumla. Bu korku yazarken, konuşurken, her türlü iletişimimde beni gerçekte olduğumdan farklı bir kişiliğe sürüklüyordu. Doğru davranmaya çalışırken kendim olmaktan fedakârlık yapıyordum sürekli. Ortaya çıkan bu melez kişilik ne beni ne de karşımdaki kişiyi tatmin etmiyordu. Artık anladım ki iyi ben, kötü ben diye bir şey yok; ben ve ben olmayan var. Sürekli olmadığım bir insan gibi görünmek ve yaşamak çok yorucu, doğru davranmaya çalışmak çok sıkıcı. Kendimdeki yanlış bulduğum şeyleri düzeltmeye çalışırım, bu bir yolculuk ama beğenmediğim huylarıma sürekli üzülüp, reddederek yaşayamam. Kısacası kendimi daha çok seviyorum ve kabul ediyorum, çünkü artık daha iyi tanıyorum hem beni hem diğerlerini.

Geldiğim noktada ben de Bill Gates gibi “Herkesin bir koçu olmalı.” diye düşünüyorum. O büyülü seansta içinizde sizin de belki o ana kadar hiç ayırdına varamadığınız duyguların, korkuların, değerlerin ve inançların ortaya çıkmasının ne kadar rahatlatıcı olduğunu ve kendinizi tanıma yolculuğunda böyle bir farkındalığın ne önemli bir mihenk taşı oluşturduğunu bilebilseniz keşke. Siz henüz bir koçluk seansı almamış olanlar, denemeden ne kaçırdığınızı asla bilemeyeceksiniz. 🙂

Özlem Semiha Ayas

 

 

 

1 YORUM

  1. Katılıyorum herkesin bir koçu olmalı.”Benim ihtiyacım olmaz,istemem,gerek yok”diyenler,profesyonel koçluga inanmayanlar gerçekten bir şeyleri kaçırdıklarının farkında olmayan,farkına varmak istemeyen,yüzleşmekten kaçan bireyler olduğunu düşünüyorum.Profesyonel Koçluk ülkemizde doğru anlaşıldıkça ,bu mesleği icra eden eğitimini almış sertifikalı koçlar koclugun amacına,misyonuna hizmet etmede titiz,misyonlu ve vizyon sahibi olarak yaklastıkca olması gereken yere geleceğine inanıyorum.
    Profesyonel koçluk hakikaten yuzlestiren,keşfettikten,farkına vardıran,çözümün var olduğunu gösteren bir meslek.
    Ayşegül İmamoğlu
    Profesyonel Koç

Comments are closed.