Koçluk ve Mentorluk

Koçluk ve Mentorluk

325
0
PAYLAŞ

Koçluk ve Mentorluk zaman zaman karıştırılan iki kavram olarak çıkıyor şirketlerde karşımıza.

Koçluk , danışanın bir noktadan bir noktaya gittiği yolculukta eşlik etmektir. Burada gideceği noktayı,gitmek istediği yolu kişi kendisi belirleyecektir. Anlaşma esastır. Doğru sorularla kişinin bulunduğu mevcut durumu, varmak istediği yeri, orada olduğunu nasıl anlayacağını belirleyerek anlaşma yapılır.

Mentorlukta da sistematik bir yapı üzerinde görüşmeler devam etmelidir fakat burada yapılan tecrübe ve uzmanlıklarını aktararak yol göstermektir. Daha çok bir danışan ve danışılan şeklinde ilişki ilerlemektedir. Mentorlukta da doğru soruları sormak çok önemlidir. Her ikisinde de karşı tarafta bir aydınlanma anı yaşandığı zaman aksiyona geçiş çok daha hızlı olabilmektedir.

Koçluk yapan kişinin daha üst bir pozisyonda olmasına gerek yokken mentorluğu hiyerarşide daha üst seviyedeki kişiler yapar. Her türlü desteği, geri bildirimi ve tavsiyeyi verir. Rol model olarak kendi davranışları örnek alınır. Menteenin kişisel ve profesyonel gelişimine önem verip bir nevi akıl hocalığı yapar.

Koçlukta , aksiyonları takip etmek kişinin sorumluluğundadır bir sonraki görüşmede ne konuşacağı tamamen danışanın arzusuna göre şekillenir. Mentorlukta gelişime odaklanıldığı için takip önemlidir.

Her mentor çok iyi bir koç olmalı ama her koç mentor olamaz. Kısaca mentorluk koçluğu kapsamak durumundadır.

Kariyerinin başındaki kişiler, daha çok mentorluğa ihtiyaç duyarken, yöneticilerde koçluk daha çok işe yarayacaktır.

Hem koçluk hem mentorluk öğrenen organizasyonlar yaratarak kişilerin tatminini , kurumların karlılığını artırmalarına destek olur. Öğrenen organizasyonlar yaratmak da kurumların geleceğine yatırım yapmaktır.

Didem Muradi