Koçluk Mesleği Için Yapılan Araştırma

Koçluk Mesleği Için Yapılan Araştırma

250
0
PAYLAŞ

14 – 15 Nisan’da gerçekleşen ICF Koçluk Konferansında sunumu gerçekleşen; ICF Türkiye tarafından Estima Araştırma şirketine yaptırılan araştırma dikkat çekiciydi.

Koçluğun Yaygınlaşması, Daha Çok Insanın Hayatına Girmesi Için Neler Yapılmalı? Amacıyla yapılan araştırmada hem koçlar hem de bu hizmeti alanlar ve alacak olanlar için çok faydalı veriler içerdiğini düşünüyorum.

Araştırmaya göre Türkiye’de ki koçların %80’i kadın. Neredeyse yarısı yüksek lisans mezunu. Koçluk deneyim süreçlerine bakıldığında ortalama 3 yıl olduğunu görüyoruz. Koçluk eğitimi veren akredite okulların ilk dört sırasına  baktığımızda Erickson, Adler, CTI ve Sola Unitas CA’yı görüyoruz. Temel Koçluk eğitimlerinin yanında koçluğu destekleyen ve besleyen diğer disiplin seçimlerinde ilk sırada NLP eğitimleri var. NLP’yi Psikoloji, TA (Transaksiyonel Analiz) ve Terapi takip ediyor. Türkiye’de koçların %62’si henüz ünvan almamış. Bu topluluğun %21’i ACC, %12’si PCC ve sadece %2’si MCC ünvanına sahip. Koçların %80’i verdikleri hizmetin memnuniyetini, %46’sı da danışanlarının gelişimlerini ölçüyorlarmış. Ve şirketler hangi durumlarda koçluk hizmeti almayı tercih ediyorlar diye baktığımızda: kurum liderlerinin güçlü yanlarının fark edilmesi, geliştirilmesi ilk sırada yer alıyor. Yetkinliklerin geliştirilmesi, davranışsal gelişim ve yetenek yönetimi gibi başlıklar altında koçluk hizmetini almayı planlıyorlar ve alıyorlar. Evet, aklımda kalanlar bunlar. Umarım en kısa sürede ICF, üyeleriyle bu araştırmanın detaylarını paylaşır.