Koçluk hizmeti alanların % 86’sı mutlu!

Koçluk hizmeti alanların % 86’sı mutlu!

150
0
PAYLAŞ

Koçluk sektörünün büyüme hızı her yıl artıyor. Bu durum sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada aynı paralel de yürüyor. Aslında sadece koçluk değil, diğer danışmanlık ve benzeri hizmet alanlarında da büyüme görüyoruz. Belki 10 yıl önce almayı bile düşünmeyeceğimiz hizmetleri bugün gündelik hayatımızın bir parçası haline getirdik. Hizmetlerin büyümesi yanında ölçüm sistemleri de her geçen gün gelişiyor. Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye Şubesi’nin 2016 yılında düzenlediği konferansta tüm katılımcılara sunduğu bazı önemli verileri sizin için derledik.

  • Kurumsal şirketler koçluğu en fazla liderlik gelişim programları ve yeni pozisyonlara hazırlama amaçları ile kullanıyorlar.
  • Koç seçiminde, danışanlar sırasıyla iş tecrübesine, koçluk deneyim süresine, koçu tercih etmesine ve başka biri tarafından tavsiye edilen koç olmasına dikkat ediyor.
  • Koçlarda aranan en temel yetkinliklerden biri etkili iletişim, işbirliği zemini hazırlama, ICF onaylı eğitim almış olması ve ICF ünvanlı olması gibi unsurlar ön plana çıkıyor.
  • Koçluğun geleceğine ilişkin öngörüler incelendiğinde koçluğun özellikle liderlik gelişimi için en önemli konulardan biri olduğu vurgulanıyor.
  • Koçluk hizmeti alan danışanların % 86’sı almış oldukları hizmetten gayet memnun görünüyorlar.
  • Koçluk hizmeti alanların en fazla sağladıkları faydalar ise; kendini anlamak, güçlü yanlarını fark etmek, değerlerini fark etmek, ilişkilerde verimlilik, motivasyon artışı ve kişisel hedeflere ulaşmada etkinlik olarak sıralanıyor.

Koçluk önümüzdeki dönemde de büyük bir hızla büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

</