Koçluk Görüşmesinin Temel Taşları

Koçluk Görüşmesinin Temel Taşları

152
0
PAYLAŞ

Koçluk bir dinleme sanatıdır. Tamamen karşıdaki kişiye odaklanmak ve onu dinlemektir. Dinlerken anlamak için çaba harcanmamalı, konuşma akışına bırakılmalıdır. Ne diyor’dan ziyade, ne demek istiyor’a odaklanılır. Sürekli anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak iletişimde soruna yol açabilir. Peki, ne olursa koçluk başarısızlıkla sonuçlanır?

Anlaşma

Koçlukta seans başında anlaşma yapılması çok önemlidir. Kişi konuşacağı şeyi bilmiyorsa, biz başlayalım, bir sonuç elde edilir, denmemelidir. Bunun için yaşam çarkı yöntemi var, bu güçlü bir yöntem olabilir. Anlaşma yapıldıktan sonra da anlaşmanın dışına çıkılmaması gerekiyor. Danışan bazen konudan dışarı çıkabilir, koç bu noktada danışanı sabit tutmalıdır.

Üslup

Hepimizin alışmış olduğu “neden, niye, niçin” kalıpları vardır. Bunlar çok basit sorular gibi gözükse de yargı içeren kelimelerdir. “Sana bunu yaptıran şey neydi, böyle hissetmeni tetikleyen durumu anlatır mısın, böyle yaptığın zaman nasıl hissediyorsun?” şeklindeki soru cümlelerini açıklayıcı bir şekilde sormamız, karşı tarafta daha net etkiler bırakacaktır.

Yargılamak

Koçluk seansı içerisinde danışan ne anlatırsa anlatsın yargılanmaması gerekiyor. Yargılamak sadece koçluk içerisinde değil, hiçbir iletişimde olmaması gereken bir şeydir. Ben OK’im sen OK’sin modelinden vazgeçilmemelidir. Ayrıca insanların hayatlarını yargılayacak haddi bir başkasında bulmuyorum. Herkes ayrı bir dünya, onu sadece keşfedin; harika cevherler bulacaksınız.

Yönlendirmek

Kişi her ne anlatırsa anlatsın, kendi yolunu kendisi bulması gerekiyor. İyi ya da kötü yönlendirmeli olarak ne söylersek bu doğru olmayacaktır. Kişinin kendi iç dünyasına yolculuk yapması için onu serbest bırakmalısınız. Görüşme sırasında sadece danışan anlatsın. Siz duyduğunuz anahtar kelimeleri ona söyleyin. Kendi yolunu kendisi bulacaktır, izin verin.

Yorum Yapmak

Görüşme sırasında sadece danışan dinlenmelidir. Yorum yapmak konudan uzaklaşmaya yol açabilir. Yorum yaparken farkında olmadan kişinin hassas noktalarına değinebiliriz. Yorum yapmayı çok istiyorsanız, danışandan izin alabilirsiniz. İzin verildikten sonra, örneğin, “ Hayat çok zor dediğini duyuyorum, biraz önce hayatı zorlaştıran biziz demiştin. Ne görüyorsun/duyuyorsun?” şeklinde sorular sorabiliriz. En başta da dediğim gibi, koçluk dinleme sanatıdır. Duyduklarımızı karşı tarafa söyleyip, kendisini fark etmesini sağlamalıyız.

Merak

İnsanın ilerlemesinin temelinde merak dürtüsü vardır. Bu sebeple meraksız insan yoktur. Seans sırasında kişisel meraklarınızdan uzak durun. Meraklarınız kişiyi rahatsız edecek ve konuyu saptıracaktır. Koç, olabildiğince anlaşma odaklı olmalı ve konudan uzaklaşılmasına engel olmalıdır.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici Koçu