Koç ve Danışan Birlikteliği

Koç ve Danışan Birlikteliği

113
0
PAYLAŞ

Koçluk görüşmesi çift taraflıdır. Her iki tarafta birbiriyle uyumlanmalı, birbirlerine güvenmelidirler. Danışan, koçluk hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Aynı zamanda bilinçaltının açık olması gerekmektedir. Bilinç açıklığı; kişi yaşadığı sorunlara çözüm üretmeye çalışır, neden arar, çıkış yolu bulmaya çalışır. Bu sırada koç bulduğu ufak detayları danışana geri iletir. Aksi taktirde görüşme verimliliğini kaybedecektir.

Danışanın dikkat etmesi gereken şeyler; koçluk hakkında bilgi sahibi olarak görüşmeye başlanmalıdır. Kişi kendisi araştırabilir ya da koçtan bilgi edinebilir. Bilinç düzeyini her zaman açık tutmalıdır; yeniliklere açık, üretken olmalıdır. Burada ki püf nokta şu; danışan elbette istediği bir sorununun çözülmesini talep ettiği için koça başvuruyor. Koçluk; dinleme ve doğru sorular ile kişinin sorununu ona yansıtıyor. Bu sebeple “kendi sorunumu kendim çözecek olsam, kimseye baş vurmam.” cümlesi tamamen yanlıştır. Koç sorularla farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Burada bahsettiğim şey eğer danışansanız; kendi yolculuğunuzu fark edip, adım atın. Koç size adım attıran değil, elinizden tutan kişidir.

Koçun dikkat etmesi gereken şeyler; kendini asla küçümseme, bir koç olabilmek için emek ve zaman harcadın. Öğrenme, gelişme süreci var. Kimsenin elinde süper sihirli değnek yok. Sadece zaman, daha çok görüşme ve bakış açısını geliştirecek şeyler yapılmalıdır. Koç, görüşme sırasında kesinlikle rahat olmalıdır, özellikle dolu bir zihin odaklanmayı azaltacaktır. Ufak noktaları yakalayıp, belki o anda cesur bir adımla duyduğu şeyi söyleyebilir. Beklemek yerine daha atılgan olmalıdır. Korkmamalı, cesur olmalıdır. Danışan izin verdiği sürece koç aktif olabilir. Danışan izin verdiği sürece koç olayın içine girebilir. Görüşmede atlanılan detaylar olabilir. Danışan oraya gelmek isterse zaten tekrar dönecektir.

Uyumlanma; bu benim gözümde en basitidir. İnsanların gözlerinde ki o ışığı gördüğüm zaman kalbimin sesini duyuyorum ve sabırsızlıkla dinleme moduna geçiyorum. Bu her zaman böyle olmaz. İlk önce uyumlanma seansı yapılabilir. Koç ve danışan birbirini tanır, sorular sorulur mini bir görüşme yapılabilir. Böylelikle hem güven hem de sürecin ilerlemesi kolaylaşacaktır.

Sevgili koçlar, danışanlarınız bolsun…

Zeynep TÜRKOĞLU
ICF Profesyonel Koç
Yönetici & Takım Koçu