Koç Reeves – Beyaz Gölge

Koç Reeves – Beyaz Gölge

191
0
PAYLAŞ

Koçluk deyince ilk aklımıza gelen koç,yıllar önce çok popüler olan herkesin keyifle izlediği Beyaz Gölge Dizisindeki basketbol koçu Koç Reeves’i canlandıran Ken Howard 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Çoğunlukla siyah ve İspanyol gençlerin okuduğu lisede koçluk yapan Reeves dizide hem öğrencilerden bir takım yaratmaya çalışan hem de onları hayata hazırlamaya çalışan bir basketbol koçu. 80 li yıllarda sadece basketbolun sevilmesine katkıda bulunmadı aynı zamanda da koç ile oyuncular arasındaki dayanışma ve insani değerlere yapılan vurgu ile hala günümüzde hatırlanıyor.

Gençlerin aralarında bir sorun çıktığında, oyunculardan birinin performansı düştüğünde ya da özel hayata dair sorunlar yaşadığında Koç Reeves’in odasında onlarla yaptığı konuşmalar hafızamızda kalıcı yer aldı. Yargılamadan hepsini tek tek dinlemesi, basketbol koçluğu dışında güvenilir biri olarak ırk, dil, kültür, renk farkı gözetmeksizin hepsine eşit yaklaşımı ile izleyicilerin gönlünü kazandı.

Dizide maddi açıdan yeterli olmayan ailelerden gelen gençler basketbol sayesinde hayata tutunmaya çalışıyor, burs imkanlarını zorlayarak kendilerine bir gelecek yaratmaya çalışıyorlardı.

Yıllar sonra bugün toplumumuzda bu yönde gelişmeler olsa da hala basketbol gibi sporlar okul başarısının ve meslek edinme telaşının değil önüne geçmek birbirini destekleyecek şekilde yan yana hayat bulamıyor ve spor çoğu genç için yeteneklerine rağmen hobi olarak kalıyor maalesef.

Ne mutlu ki Ken Howard’a, yaratıcılığını kullandığı, sevdiği bir işi yaptı ve oynadığı rollerle insanlara hayallerinin peşinde koşmaları yolunda ilham verdi.

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü