‘Kıymet Bilmek’ Değerlidir

‘Kıymet Bilmek’ Değerlidir

242
0
PAYLAŞ

Küçükken okullar da pamuğun içinde fasulye yetiştirmeyi öğretirlerdi. Onları güzelce ıslatır, sabırla beklerdik. Yeşerdiklerini görünce bizim de yüzümüzde gülücükler açardı. Küçücük bir tohum bizim emeğimizle hayat bulmuştu. Şimdi ne oldu da o duyguları yitirdik?

İster istemez haberlerde hayvan vahşeti görüyorum. Belki kızacaksınız ancak ‘kendi haklarımız’ için binlerce insan bulup sokağa çıkıyoruz. Sloganlar atıyoruz. İmza kampanyaları başlatıyoruz, yeri geldiği zaman dünyayı ayağa kaldırabiliyoruz. Peki, bizimle beraber yaşayan ama konuşamayan arkadaşlarımızı ne yapacağız? Gözünü kapatsan da kaçsan da kötü haber tez yayılıyor işte… Bütün sosyal hesaplarda hayvanlara nasıl işkence yapıyorlar, bunu gülerek paylaşıyorlar. Canlarını acıtıp, onların o korkmuş hallerinden zevk alıyorlar. Nasıl bir vicdan bu? Geçmiş nesile bir şey yapamayız ancak gelecek nesili kurtarabiliriz. Çocuklarımıza vicdan, merhamet, sevgi aşılamalıyız. Şiddetin her türlüsüne HAYIR, demeliyiz.

Her şey ufak adımlarla başlar; herkes evinin önüne bir tas su koysun diye başladık. Sonra bahaneler de geldi. Yardım etmemek için haklı sebeplerimiz vardı. Hayvanlar aç kalsın istemiyoruz ama bize de sürünmesinler. Evimin etrafında kedi gezmesin (fare görene kadar), köpek; saldırır, ısırır, her şeyi batırır istemem. (hırsız girene kadar), tavuklar grip yayıyor, hastalıklı onlar (kene görene kadar), börtü böcek aman gelmesin, hepsini ilaçlayalım, ölsünler ( fotosentezler azalır ve insan vücudu gün geçtikçe zarar görür) dünyayı daha ne kadar kötüleştireceğiz? Evrendeki her şey bizim için ağaçlar, hayvanlar bizim için çabalıyor. Ufacık bir sevgiyi çok görüyoruz. Hayvanları sahiplenmeyin, onlara saygı duyun! Yaşam alanlarını kısıtlamayın, onlara zarar vermeyin, onlara yardım edin.

‘Kadına şiddet’ senelerdir konuşuluyor. Kadın kendi şiddetine ‘dur’ demediği sürece biz “kadına şiddete hayır” diyeceğiz. Evet, bu önemli ancak “Hayvana şiddete hayır” sloganı neredeyse hiç yok. Gözümün önünden hayvana yapılan işkenceler gitmiyor; aklımdan çıkmıyor. Hayvanların gözlerinin içine bakar oldum ve hepsi kendi halinde, hepsi mutsuz.

Size, yapılan işkencelerden bahsetmeyeceğim. Neler yapabiliriz? Bunu düşünmeye davet ediyorum. Unutmayın! Hayvanların bize ihtiyacı olduğu gibi bizim de hayvanlara ihtiyacımız var. Onları aşağılık olarak görmekten vazgeçin!

Zeynep TÜRKOĞLU

Editörün Notu: Sokak hayvanlarına el uzatmak isterseniz bunun bir yolu da KitapKoala’yı desteklemek olabilir. Bunu nasıl yapabileceğiniz ise bu linkte:goo.gl/k3bLXo