Kitap okumak ömrü uzatıyor mu?

Kitap okumak ömrü uzatıyor mu?

150
0
PAYLAŞ

Kitap okumak daha uzun bir hayat yaşamınızı sağlayabilir mi? Ya da okumanın kendisi daha iyi bir yaşam sürmenin kapısını açan bir anahtar olabilir mi? Yale Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, aktif bir şekilde kitap okumanın bunları sağlayabileceğini söylüyor.

Araştırmada bir grup yaşlı insanın 10 yıldan uzun bir süre boyunca hayatta kalma durumları incelendi ve çıkan sonuçta kitap okuyanların, okumayanlara göre yüzde 23 daha fazla yaşama avantajına sahip olduğuna ulaşıldı. Araştırmacılar, çalışmada aynı zamanda gazete okuyucularını da inceledi, fakat bu grupta çıkan sonuç daha zayıftı.

Social Science and Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya başkanlık eden Prof. Becca R. Levy’ye göre; günde yarım saat bile olsa kitap okuyan bireylerin, hiç okumayanlara göre hayatta kalma oranı daha yüksek.

Fakat kitap okumak her halükarda fazla hareket gerektirmeyen bir eylem olduğu için bundan uzun yaşamaya dair ciddi beklentilere girmek yanlış olacaktır. Öte yandan ancak ilerleyen dönemlerde konuyla ilgili daha fazla araştırmanın yapılması sayesinde kitap okuma ve uzun yaşam arasındaki ilişki netlik kazanacaktır.

Kaynak:huffingtonpost.com