Kişisel Gelişim 4.0: “Rota Yeniden Hesaplanıyor”

Kişisel Gelişim 4.0: “Rota Yeniden Hesaplanıyor”

431
2
PAYLAŞ

-Ali Naber?

-İyilik senden naber?

-Aynı. Nerdesiniz?

Sola’dayız. Gelsene.

-Tamam. Bi konum atsana?

-ok

Yukarıdaki mesajlaşma (diyalog) günümüzde hemen hemen herkesin, hepimizin karşılaştığı bir örnek. Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık adres tarifleri en azından bir noktada tarihe karıştı. Gideceğimiz yerin konumunu haritaya girmemiz ile hedefimize ulaşmamız çok kolaylaştı.

Eminim hepimizin başına gelmiştir. Varılacak hedefimizi haritaya girdikten sonra yola çıkmaya başlıyoruz. Yolculuk boyunca dikkatle navigasyonu izliyor, gelen sese (sağa dönünüz, sola dönünüz) odaklanıyoruz. Ve her şey yolunda giderse belirtilen sürede ve söylenen km sonra hedefimize varmış oluyoruz.

Ancak yolculuk her zaman böyle kolay olmayabiliyor. Bazen yolda bir kaza olabiliyor, ya da önceden haritada olan ama artık olmayan bir sağa ya da sola dönüş olabiliyor. Ya da yolda giderken dikkatimiz dağılıyor ve dönmemiz gereken kavşağı yada yol ayrımını kaçırabiliyoruz. Tam eyvah! Dönüşü kaçırdım deyip yola devam ettiğinizde navigasyondan bir ses geliyor: “Rota Yeniden Hesaplanıyor”

Bu sihirli cümle üzerine saatlerce konuşulabilir aslında. Müthiş bir örnek aslında. Nasıl mı? Hemen anlatayım;

Navigasyon plana, haritaya bağlı kalmayan birisini görüyor ve ona hemen yeni bir güzergâh belirliyor. Belirlenen güzergâh yine varmak istediğiniz hedefe göre planlanmış.

Düşünsenize navigasyon size şöyle dese;

-Neden sağa dönmedin. Hadi doğru eve gidiyoruz, başa dönüyoruz
Yada
-Sen ne işe yaramaz beceriksiz birisin, yapacağın tek şey beni dinlemek ama sen dinlemiyorsun, oh olsun!

Bunun yerine navigasyon hemen yeni durumunuzu algılıyor ve “Rota Yeniden Hesaplanıyor” diye size yeni bir güzergâh çiziyor. Ve siz artık bu bilinçle aynı olay bir daha başınıza geldiğinde endişelenmiyor ve yeni hesaplanan rotaya göre yolunuza devam ediyorsunuz.

Hayat yolculuğumuzda hepimiz hedefler belirliyoruz. Doktor olacağım, iş kuracağım, şu eğitim alacağım….

Bu hedeflere varmak için hayaller kuruyor ve planlar yapıyoruz. Hemen sonrasında harekete geçiyoruz. Belirli bir mesafe aldıktan sonra birden haritada olmayan, planlanmayan bir yol, bir engel ile karşılaşıyoruz. Bu engele karşı vereceğimiz tepki aslında yolculuğun dönüm noktası oluyor. Peki bu noktayı bu kadar önemli kılan nedir gelin hep beraber bir örnek üzerinden bakalım;

Çok satanlar listesinde yer alan bir kitabı alıp okumaya karar verdiniz. Heyecanla gidip kitapçıdan aldınız ve kitabı bitirmenin hayali ile eve doğru yola koyuldunuz. Heyecanla bindiğiniz toplu taşıma aracında kitabın kaç sayfa olduğuna bakıp günde şukadar okursam bir haftada bitiririm diye bir planı dahi yaptınız. Ve nihayet evdesiniz. Yanınıza aldığınız sıcak bir fincan çayla başladınız kitabı okumaya. Buraya kadar herşey tam istediğiniz gibi gidiyor.

Birinci gün, ikinci gün planınıza uyarak okumanız gereken sayfaları bitirdiniz. Plana uymanın inanılmaz tadını gece uyurken kafanıza koyduğunuz yastıkta tüm hücrelerinizle hissediyorsunuz. Derken üçüncü gün beklenmedik bir olay gelişiyor, bir yakınınız hastalanıyor ve siz onunla ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz. Bu örnekte bir yakınınızın hastalanmasını ifade ettim. Bunun yerine çok sevdiğiniz takımın maçını, arkadaşınızın doğum gününü, kuzeninizin size olan ziyaretini de koyabilirsiniz.

Bir yandan sizi planınızdan alı koyan bu işle uğraşırken diğer yandan içiniz plana uymadığınızı, kitabı okumadığınızı ifade eden seslerle dolmaya başlıyor. Burada hemen olaya müdahale etmezsek maalesef o kitap dördüncü günde, beşinci günde okunmama kaderiyle baş başına kalacak. Peki nasıl müdahale etmeli?

Yeni duruma göre “Rota yeniden hesaplanmalı”

Yani yine örneğimizden ilerleyecek olursak, yakınımızı hastaneye götürdük ve başında refakatçi (yardımcı) olarak kalmak zorunda kaldık. Bu durumda hedefime nasıl ulaşırım sorusunu kendimize sorup, hedefimize ulaşacak yeni bir yol bulmamız gerekli. Yine buradaki örnek için akşama hastaneye ziyarete gelecek arkadaşımıza evinize uğrayıp o kitabı almasını sağlayabilirsiniz. Ya da annenize o kitabı getirmesini söyleyebilirsiniz.

Böylelikle yeni bir yol bulmuş ve hedefinize ulaşmış olacaksınız. Bu tecrübe size bundan sonra karşınıza çıkacak her engel için yeni bir rota çizme gücünü size vermiş olacaktır. Aksi taktirde geriye dönüp baktığımızda büyük heyecanlarla yola çıkılmış ama bir türlü sonu getirilememiş bir sürü hayal bırakmış olacağız. Ve bu kalıntılar bizim yeni hayaller kurmamıza engel olan deliller olarak kalmaya devam edeceklerdir.
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; hedefiniz ne olursa olsun yolunuza çıkan tüm engelleri “Rota Yeniden Hesaplanıyor” vizyonuyla aşarsanız, bir süre sonra hedefinize ulaşacak ve “hedefinize vardınız/hedefiniz sağ-sol tarafta” sesini duyacaksınız…

Bu bakış açısıyla iyi yolculuklar dilerim…

Cihan İnan

2 YORUMLAR

Comments are closed.