Kırmızı

Kırmızı

140
0
PAYLAŞ

Kalbinde çözülmeden kalan her şey için sabırlı ol. Cevapları şimdi arama. Şu anda cevaplar sana verilmez, çünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın. Bu, her şeyi o an yaşama meselesidir. Şu anda soruyu yaşaman gerekiyor. Belki daha ileride, farkına bile varmadan, günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.”

Rainer Maria Rilke – Duino Ağıtları

Kitabı okuduğunun üzerinden ne kadar süre geçmesi gerektiyse geçti. Şimdi, şimdi-deydi!

Bakıyordu. Bir ayna ki kocaman ! Baktığımda , kocaman kendimi gördüğüm… Bakıyorum kendime … Tüm varlığıma, içimdeki benliklerin bende oluşturduğu bana..Gelen parçanın bendeki oluşan bütünün içindeki yerine…

Bir ayna ki kocaman! Konuştuğumda kocaman kendimi duyduğum… Bana ait cümlelerin aynaya her çarpışında ,sesin aynı ritmde yüzüme yüzüme vuruşunu…

Vuruş ki o gerçekleri sanki daha önce hiç bilmemiş olduğun, bilmediğini bile bilmeden , bildiğin gerçeğin beyninde ve kalbindeki direnişlerine.

Kalbimi sağ alttan sol yukarıya yarıp geçen okun orada inceden duruşuna tanıklık ediyorum. Zihnimdeki milyonlarca düşünceyi boşaltacak milyonlarca yer olmasına rağmen bu özgürleştirici gerçeği, artık kabulünün direncinin yarattığı sıkışmışlığı atamadığı beynimin evrimini dinliyorum.

Gözlerim ateşten çember…. duruyorum kaskatı kesildi bedenim. ”Neye dönüşüyorsun?” sorusunu her kendime sorduğumda, yüzümdeki o gerginliğin tüm bedenime yayılmasını deneyimliyorum. O an dönüştüğüm kişinin bedenimi büyük bir acıyla yararak içimden çıkışını… Özgürlüğümü kabul etmeden bilmem kaç zaman önceki duruşumdu. Daha önce defalarca düşüncelerimle tecavüze uğrayan beynim, şimdi tecavüzün kaçınılmaz oluşunun yerini zevk almanın farkındalığı kısmında.

Seni buraya kadar getiren şey bundan böyle götürmez! Düşüncelerimin beynimdeki tecavüzü hiç bu kadar özgürleştirici olmamıştı. Kabulleniş, beynimin özgürlük sınır çizgisini geçiş anıydı.

”Şimdiden sonra ne oluyor? ” dedi içimdeki yeni ses. Henüz yaşamadım, şu anı biliyorum, sadece hayal ediyorum. ve şu an nasılsa sonrası da öyle. Hayal ettiğim , kırmızının verdiği sınırsızlık oluyor…

Bu hikayeyi sana yazdım, olanı kabul etmekte güçlük çeken kişi. Hatırla: An, olanı kabul etmekle var olur ve var eder…

Şirin Akın