Kimse Beni Dinlemiyor!

Kimse Beni Dinlemiyor!

917
0
PAYLAŞ

Bana en çok gelen sorulardan bir tanesi  “Neden beni dinlemiyorlar?” sorusudur.

Cevabını bir cümle ile verebilirim: “Çünkü dinlemek hakedilmesi gereken bir eylem.” Bunu anlamak için “Hangi durumlarda insanlar bizi dinlerler?” üzerinde bir parça düşünmemiz gerekiyor.

Şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki birinin sizi dinlemesini amaçlıyorsanız önce onun için gerçekten değerli bir konudan bahsetmemiz gerekiyor. Bu bahsetme eğilimi de tamamen onun neye önem verdiği ya da dikkatini neye yönelttiğine ilişkindir. Eğer siz belirli bir süre kendi dikkatinizi karşınızdaki kişinin önemsediği, gerçekten ilgileneceği ve  hoşlanacağı bir konuya yöneltirseniz, birden dikkatini size daha fazla vermeye başlayacaktır. Çünkü insanların dinlemeye başlamadan önce sordukları ilk soru “Bu anlatılanlarda beni ilgilendiren ne var?” sorusudur. O yüzdendir ki hiç ilgisi olmayan bir konuda karşı taraf hızla kendini savunmaya geçebilir. Çünkü kendi ile ilgili bir şeyler bekliyordur. Genellikle de negatif.

Ancak bazılarınızın şunu söylediğini duyar gibiyim. “Beni dinlemiyorlar diye şikayet ediyorum, sen bana; asıl sen dinlemiyorsun!” diyorsun. Tam üzerine bastınız. Öyle diyorum. Çünkü dediğim gibi dinlenmek hak edilmesi gereken bir eylem. Zamanla siz de dengeli bir şekilde karşı tarafa odaklanıp onun dikkatini çekebilirseniz bir süre sonra karşınızdaki (Eğer narsist değilse, narsistse bir an önce uzaklaşın!) sizinle ilgilenmeye ve dinlemeye başlayacaktır. Bu bir alışkanlık gibidir.

Örneğin siz arkadaşlarımıza, genellikle kendinizden bahseden biriyseniz bir süre sonra kimse sizi dinlemeyecektir. Elbette bunu fark etmeyebilirsiniz. Çünkü farkında olsaydınız zaten yapmazdınız. Önemli olan bunu dengeli bir şekilde yapmanız. Gerçekten önem verdikleri şeylerden bahsederek, onların dikkatini çekmemiz ve zaman zaman da siz kendinizden bahsetmek istediğinizde, daha önceden biriktirmiş olduğumuz gönül kredileriniz ile hakettiğiniz dinlemeyi almanız. O kadar çok dinlediniz ki şimdi neyden bahsederseniz bahsedin karşı tarafın bilinçaltı mesajın onunla ilgili olduğunu çapalayacaktır.

Birçok kişi beni dinlemiyorlar diyen biri kişiye cevap olarak “Evet, insanlar iğrenç ve kötüler, size dinlemeyerek büyük haksızlık yapıyorlar.” demem çok doğru cevap olmazdı. Asıl mesele sizin dinlenebilir biri olmanız.

Bu örneği şöyle de düşünebilirsiniz: Bir an için Cem Yılmaz olduğunuzu düşünün! İnsanlar sizi dinlemezler ya da etkilenmezler miydi? Elbette “Varlığımıza değer katmak amacıyla birilerinin beni dinlemesi için Cem Yılmaz mı olmalıyım?” diyebilirsiniz. Buradaki mesaj bu değil. Vermek istediğim sır şu: Hepimizin istediklerimizi elde etmek için iletişim becerilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Dünyanın en güçlü aracı olmasına ragmen en az yatırımı kendi iletişim yetkinliklerimize yapıyoruz. Okumak, eğitim almak kendinize yatırım yapmak bu alanda bir çok şikayetinizi azaltabilir.

İsterseniz konuyla ilgili anlatımımı da aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınızla destek olursanız hem sizin sorularınızdan hem de bilgeliğinizden bir çok kişi faydalanabilir.

UMUT KISA

Sola Unitas Academy, Paul Ekman International, Sola Yayınları ve İzotomi Projesi’nin lideri olan Umut Kısa “Us’ta Yol”, “Ahuna” ve “Kendini İşten Fethet” adlı kitapların yazarıdır. İletişim alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir.