KENDİNİZİ ETKİLEMENİN ALTIN KURALLARI

KENDİNİZİ ETKİLEMENİN ALTIN KURALLARI

66
0
PAYLAŞ

İnternette en çok aranan konulardan birisi karşı cinsi nasıl etkileyeceğimizle ilgili oluyor. Kendimizi etkilemekle ilgili hiç araştırılma yapıldı mı, sanmıyorum.

Kendimizi etkilemek bence daha kolay olacaktır. En azından her adımımız açık, net ve anlaşılır olur. Peki, kendimizi niye etkileyelim ya da neden böyle bir şeye ihtiyaç duyalım? Bir başkasını neden etkilemeye çalışıyoruz, bizi görsün, sevsin hatta çok sevsin istiyoruz. Neden? Kendimize yeterli sevgiyi ve ilgiyi verirsek, karşı cinsle ilgili problemimiz kalmaz, hormonel olarak gene etkileniriz ancak kendimizi çözüm yolları arayacak derecesine getirmeyiz çünkü araya öz benlik girecektir.

Kendimizi fark etmek neden bu kadar önemli? İçsel huzur, başarı, yaşam kalitesini arttırma, bilinç düzeyinde artış ve daha niceleri… Başkalarına odaklanmak, kendimize odaklanmaktan daha kolay ve daha zevkli. Kendinizi aynada kaç kere incelediniz? Kaşınıza, gözünüze, mimiklerinize en son ne zaman baktınız?

Kendimi fark ediyorum; kendimi kusurlarımla, yeteneklerimle olduğum gibi kabul ediyorum. Nelerden hoşlanıp, beni nelerin üzdüğünü biliyorum, bu sayede insanların beni eleştirmesine üzülmüyor, içsel muhakeme yapıyorum.

Kendimi olduğum gibi seviyorum; fiziksel kusurlarımın hiçbir önemi yok. Biliyorum ki; içimdeki sevgiyi dışarı yansıtırsam bütün hücrelerimi sevgi kaplayacak ve huzur daima benimle olacak. Kendimi eleştirmiyor, kabul ediyorum.

Başarısız olmam sorun değil; başarısız olduğum da yılmayacağım, kendimi suçlamama gerek yok. Hatalarımdan da bir şeyler öğrenip, bundan keyif alabilirim. Başarısız olduğumda başarının kıymetini daha iyi bilebileyim.

Gülümseyeceğim; hayata karşı gülümseyecek ve derin bir nefes alacağım. Her şey daha canlı, daha güzel olacak. Tabii bazen ağlaya da bilirim, sorun değil.

Dinleyeceğim; ruhumla bedenim bir bütün, bedenen ruhumu; ruhen bedenimi dinleyeceğim.

Söylenmeyeceğim; kendime yüklenmeye ve kötü söz söylemeye son veriyorum. Ben aptal ya da beceriksiz değilim. Öyle olması gerekiyordu, öyle oldu.

Tarz olacağım; insanın kendine yakıştırdığı, içinde rahat olduğu kıyafetler onun tarzıdır. Kendimi etkilemek için güzel giyineceğim ve süsleneceğim. Ne kadar güzel hissedersem, o kadar güzel gözükeceğimi biliyorum.

Her zaman hedefim olacak; insanlar hedefler sayesinde daha istekli ve daha verimli hayat sürerler. Başkalarını elde etmek yerine kendi kalbimi elde etmek için savaşacağım. Hayallerimi, nasıl bir hayat istiyorum, kendimi mutlu etmek için çalışacak ve yoluma devam edeceğim.

Kulağa bencilce geliyor mu? Kendin için yaşamak bencilce mi? İçten içe hepimiz “ben’siz” büyüdük. Çünkü ‘ben’ olan her şeye ‘bencilce’ dendi. Bir başkası tarafından hepimiz üzülmüşüzdür. Ama kendi yaptığımız hatadan ne kadar üzüldük? En fazla derin bir pişmanlık yaşarız.

Bu hayat senin, senden daha değerli ne olabilir ki? Sen insanları etkilemek için neden sitelere bakıyor, çözümler arıyorsun? İnsanlar seni etkilemek için çaba harcasın. Olmadı mı, boş ver gitsin. Sen kendi kendini etkilemeye bak ve hedeflerine ilerle. Yanında olmak isteyen zaten sana doğru gelecek.


Zeynep TÜRKOĞLU

Halkla İlişkiler & Tanıtım Uzmanı
Yönetici & Takım Koçu