Kendinizi Daha Çok Sevmek için…

Kendinizi Daha Çok Sevmek için…

78
0
PAYLAŞ

Muhtemelen insanlardan başka birini sevmeden önce kendinizi sevmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki ya kendinizi sevmekten vazgeçerseniz? 

Ya da kendinizi karmakarışık bir ilişki içerisinde kaybolmuş durumdayken ya da mükemmel giden ilişkiniz bir anda kötü gitmeye başladığını fark etmiş bir şekilde bulursanız? Amerikalı düşünür ve yazar Ralph Waldo Emerson’un söylediği gibi; ‘Sürekli olarak başkası gibi olmanız konusunda çabalayan dünyada kendiniz olabilmek en iyi kazanımdır’.

Hayatta bazen kendinizi sevmeniz için bazı şeylerden veya insanlardan vazgeçmeniz ve onlarsız yola devam etmeniz gerekebilir. Bunu bir düşünün; şeker tüketimini kesmeyen bir diyabet hastasına ne söylerdiniz? Belki de ona neden kendini önemsemediğini sorardınız.

Mutluluğunuzu kurban ettiğiniz zaman

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, kendi mutluluğunuzdan siz sorumlusunuz. Eğer mutsuzsanız, bu durumu değiştirmesi gereken kişi yine sizsinizdir. Sevilmediğinizi hissediyorsanız, bu kendinizi sevmeniz gerektiğini gösteren bir haykırıştır. Eğer mutluluğunuzu başka bir insan için kurban ediyorsanız, bu ikiniz için de sağlıklı bir durum değildir ve artık bazı şeyleri bırakma, terk etme zamanı gelmiş demektir.

Sizden olmadığınız biri olmanız bekleniyorsa

Sizden başka biri olmanız bekleniyorsa, bu durum kendinizi kötü hissetmenize ve tehlikeli bir yola girmenize neden olacaktır. Unutmayın, siz değerli ve güzel bir insansınız. Eğer size kendinizi değersiz veya yetersiz hissettiren insanlarla vakit geçiriyorsanız, gerçek kimliğinizi ve hayatınızın kontrolünü kaybetmeye başlamışsınız demektir. Bu noktada içinde bulunduğunuz ortam, en son bulunmanız gereken yer olmalıdır. Her şeyden önce, sizin bir kimliğiniz var. Bu kısır döngünün sürmesine devam ettiğiniz ve döngüden çıkmak konusunda bir seçim yapmayıp kendinizi sevmeye başlamadığınız sürece, kendinizden şüphe etmeye ve kimliğinizi kaybetmeye devam edersiniz. Onun yerine bu olay başınıza geldiğinde farkına varıp başkalarının sizin üzerinizdeki beklentilerinden kurtulun ve kendinizi sevin.

Olmadığınız birine dönüştüğünüz zaman

Bu oldukça önemli bir durumdur ve bir ilişki içerisinde uzun bir süreç sonunda gerçekleşir. Kendinizi uzun süre önemsemediğinizde ve başkaları tarafından etki altında kalmak için kendinize izin verdiğinizde ortaya çıkar; çünkü yalnızca başka insanlar size ‘yeterince iyi’ olduğunuzu söylediğinde buna inanırsınız. Bu durum birine çok aşık olduğunuzda ve kendinizi konunun özünde kurban etmeniz gerektiğinde belirir. Aslında bu noktada yaptığınız tam olarak kendi ihtiyaçlarınızı önemsemekten vazgeçmektir. Başka biri olmaya çalışmak çok da kötü gibi görünmese de, bir sabah uyandığınızda dönüştüğünüz kişiyi sevmeme olasılığınız oldukça yüksek olacaktır.