Kendinize Ne Kadar Dürüstsünüz?

Kendinize Ne Kadar Dürüstsünüz?

652
0
PAYLAŞ

Paulo Coelho diyor ki, “İnsanlara davranış şekliniz kendiniz hakkında ne hissettiğinizin bir yansımasıdır.”

Sahip olduğumuz her ilişki kendimizle olan ilişkimizin bir yansıması olarak görülebilir. Kendimize güvenerek, kendi düşüncelerimizi, duygu ve hislerimizi takip ederek daha doğal oluruz ve kendi bedenimiz içinde daha rahat ederiz. Ancak, kim olduğumuz ile barışık değilsek, kendimiz ile ilgili kabul edemediğimiz şeyleri etrafımızdaki insanlara yansıtırız.

İşte kendine dürüst olmayan insanları ele veren 11 ipucu:

1. Yargılıyorsunuz

Başkalarının arkasından ya da yüzüne yargılayıcı bir şekilde konuştuğunuz  zaman aslında kendi gölgeniz ile yüzyüze geliyorsunuz. Aslında bu sözler kendi içinizde iyileştirip kabul etmeniz gereken yönler olabilir.

İğneleyici sözler kendi kendinizi dövdüğünüz ve hatta kendinizi olduğunuz gibi kabul etmekte zorlandığınızı gösteriyor olabilir.

Birini yargıladığımızda sadece bize ait bir yönümüzü ortaya çıkarmıyor aynı zamanda bilmeden insanları kırıyoruz aslında.

2. Onay bekliyorsunuz

Hayatımızda bir eksiklik hissettiğimizde çevremizden dikkat çekmeye çalışır ve onay bekleriz. Sebep ve sonuç sizsiniz. Aradığınız şey aslında içinizde kendinizi kendi standartlarınıza göre değerlendirin ve çıtayı yüksek tutun; buna layıksınız.

3. Kendinizi geri plana atıyorsunuz

Diğer insanlar için bir şeyler yapmak tabi ki sevinç ve tatmin duygusu verir. Ancak zaman, enerji ve iyi niyetimizi aşırı derecede başka insanlara verdiğimizde zarar görmeyeceğimizi düşünebilsek de unutmamalıyız ki benzinsiz bir arabanın çalışamayacağı gibi yeniden yenilenmeliyiz.

4. Sürekli istemediğiniz şeyleri yapıyorsunuz

İşinizde, ilişkilerinizde ya da günlük yaşamınızda sürekli adet haline gelmiş aynı şeyleri yapıyor olmak sadece sağlıksız değil aynı zamanda depresyon ve kaygı bozukluğu gibi zihinsel ve ruhsal sorunlara sebep olabilecek bir durum. Bir sonraki köşede size daha iyi seçeneklerin bekleyebileceğini düşünün. Belki de kısırdöngüden çıkma zamanı gelmiştir.

5. Öfkelisiniz

Mark Epstein’a göre öfke bir şeylerin değişmesi gerektiğine işaret eder.

Öfke içinde bulunduğunuz durumdan memnun olmadığınızın bir göstergesidir. Basit anlamda temel ihtiyaçlarınız karşılanmıyor ve egonuz yüksek sesle hayatınızı iyileştirmeniz gerektiğini size haykırıyordur.

6. Başkalarının hayatınıza karışmasına izin veriyorsunuz

Biz tavsiye isteyelim istemeyelim anne babamız, patronumuz, arkadaşlarımız ve daha bir sürü insan bize neyi nasıl yapmamız gerektiğini söyler. Size söylenen şey size uyuyor mu? Bu sizin hayatınız, onu siz yaşıyorsunuz. O yüzden” gerçek siz” e ne uyumlu ise onu yapın.

7. Beyaz yalanlar söylüyorsunuz

Başkalarını etkilemek için küçük de olsa yalan söylemeyin. Kendiniz olun, gerçek olun. Olduğunuz halinizle yeterlisiniz. Gerçeği duymaya saygısı olmayanlar vaktinizi vermeye değmez

8. Duygularınızı maskeliyorsunuz

9. Kendinize karşı acımasızsınız

Hayat öğrenme ve gelişme ile ilgili. Eskiden bilmediğimiz , yeterince haim olmadığımız konular için kendimizi bugün suçlamamız faydasız. Bu uzun zaman taşınan bir yük. Kurtulun ondan.

10. Sezgilerinize güvenmiyorsunuz

Hepimizin sezgileri ve bize yol göstermeye çalışan bir iç sesi var. Onu dinleyip dinlememek size kalmış.

11. Kalbinizin sesini dinleyin

Bir karar aşamasında biliçli karar almadan önce kalbiniz aslında bilir neyin sizin için iyi olduğunu ama beynimiz bazen çelme atar ve bizi başka yöne çeker. Bir karara varmadan önce bilginizi ve duygularınızı birbirinden ayırıp düşünün ve içgüdülerinize güvenin.

Kaynak:The Spirit Science