Kendini Sevmeyenlere (Dalai Lama)

Kendini Sevmeyenlere (Dalai Lama)

220
0
PAYLAŞ

Kendinden nefret çok olumsuz bir yaklaşım. Görüntülerin gerisinde derinlere baktığımızda böyle bir nefretin kim olduğumuz konusunda fazla kasıntılı düşünmekten kaynaklandığını fark ederiz. Ne olursa olsun en iyi olmak isteriz ve kendimizle ilgili yarattığımız ideal görüntüde bir ufak ayrıntının eksikliğinde buna katlanmayız. Bu gururun bir başka biçimidir.

Kendinden nefret etme konusuyla ilk karşılaştığımda çok şaşırmıştım. İnsanın kendinden nefret etmesinin nasıl mümkün olduğunu anlayamadım. Bütün varlıklar kendilerini severler, hayvanlar bile.

Bir şey kesin. Kendimize karşı nazik değilsek, başkalarına da olamayız. Başkalarını sevmek ve yumuşak olmak, onların ıstıraplarından kurtulmalarını ve mutlu olmalarını dilemek için bu duyguları önce kendimiz için beslemeliyiz. O zaman diğer insanların da bizimkilerle benzer özlemleri olduğunu anlayabiliriz, onlara sevgi ve şefkat gösterebiliriz. Kendimizden nefret ediyorsak başkasını sevemeyiz. Bu bakış açısını değiştirmek için hiçbir şey yapmazsak, iç huzuru ve sevinci bulmak için çok az şansımız olur. Yaşamımızı boşa harcayacağız, bu aptallık. Belki böyle şeyler söylememeliyim ama gerçek bu.

İnsanın kendinden nefret etmemesi için, kendisiyle ilgili yanlış fikirler geliştirdiğini fark etmesi ve onun yerine asli insani değerlere temellenen sahici ve sağlıklı bir kendine güven oturtması gerek. Başkalarına karşı daha alçakgönüllü ve açık olmalıyız.

Dalai Lama