Kendine Şefkatin Faydaları

Kendine Şefkatin Faydaları

39
0
PAYLAŞ

Öz-şefkat; başarısızlık, kötü yargı veya eksikliklerle karşılaşıldığında kendine karşı şefkat, anlayış ve sıcaklığın bir uzantısıdır. Kendine şefkat duyan sağlıklı insanlar, insanlıklarını tanır ve onurlandırır. Herkesin talihsiz koşullar ve kayıp yaşadığını kabul ederler; zaman zaman her birimiz hayatımızda yanlış giden şeyler için kendimizi hatalı bulabiliriz. Kendine şefkatle yaklaşan insanlar; eleştirel olmak yerine kendilerine merhametle yaklaşırlar.

Tipik olarak, insanlar hata veya başarısızlıklarından dolayı ailelerinin ve arkadaşlarının acı çektiğini gördüklerinde, onları rahatlatmak, endişelerini anlamak için şefkatlerini sunarlar. Şefkat, kişinin cesaret ve olumlu onaylar sunarak tepki vermesine neden olur. İronik olarak, bazıları kendilerine aynı düzeyde anlayış sunmazlar. Durumlarına sert eleştirilerle yaklaşırlar.

İnsanlar Neden Kendine Şefkat Uygulamıyor?

Austin Texas Üniversitesi’nde insani gelişme ve kültür profesörü olan  Dr. Kristen Neff’e göre, çoğu insan şefkati tipik olarak merhamet, hassasiyet, yardımseverlik, anlayış, empati, sempati ve başkalarına yardım etme dürtüsü gibi özelliklerin bir araya getirilmesi ile ilişkili övgüye değer bir kalite olduğuna inanıyor. İnsanlar kendine şefkatin değerinden daha az eminler. Kendine şefkati; kendine acıma, kendine düşkünlük ve bencillik gibi olumsuz niteliklerle ilişkilendirme eğilimi vardır.

Sağlıklı öz-şefkat, ortak insanlığımızı tanımak için bir bilgelik unsuru gerektirir. İnsanlar, kusurlu olduklarını ve herkesin talihsizlik yaşamaları kadar olası olduğunu kabul etmelidir. İnsanlar kendi yaptıkları bir hata ile ilgili problemler yaşadıklarında, genellikle utanmış ve yalnız hissederler

Öz-Şefkatin Üç Unsuru Nedir?

Neff, insanların acılarını hafifletmek için kişisel eylemleri ne kadar iyi kullandıklarını etkileyen üç öz-şefkat unsuru belirledi.

Kendini İyilik – Bu, içsel acıyı veya acıyı görmezden gelmenin aksine, kendinize sevgi ve nezaketle dönme konusundaki bilinçli kararı ifade eder. Öz-şefkat uygulayan insanlar beklentilerin karşılanmadığı zaman stres, hayal kırıklığı ve özeleştiri şeklinde acı çekebileceğini anlarlar. Acıyı hissetmelerine ve sağlıklı yaklaşmalarına izin verirler.

Dikkat – Bu, kişinin düşüncelerini, duygularını ve hislerini yargılamadan veya kınamadan duraklatma ve fark etme yeteneğini ifade eder 

Ortak İnsanlık – Son öğe, insanların kültürel, genetik, çevresel farklılıkları içerebilecek dış faktörlerle bağlı ve ayrıldığını kabul etmeyi içerir.

Kendine Şefkatin Faydaları Nelerdir?

Bireylerin kendi kendine şefkat ihtiyacını reddetmesi yaygındır. Bazı insanlar, kendilerine karşı sert olmanın, onları daha iyi insanlar yapmaya yardımcı olduğuna bile inanırlar. Kendine şefkat duyan insanlar daha az erteler. Her eylemin başarısızlık potansiyeline sahip olmasına rağmen, hataların geri dönüşü olmayan bir şekilde insan değerlerine zarar vermeyeceğini bilirler.

Kendine Şefkat Nasıl Gelişebilir?

Öz-şefkatin gelişimi ile ilişkili üç ayrı unsur vardır. Birey: kendini yargılamak yerine kendini-nezakete odaklamalıdır; tecrit karşısında ortak insanlığa ulaşmak için çalışmak; ve aşırı tanımlamaya karşı farkındalık geliştirir. Bu alanlarda netlik geliştikçe, anlamlı bir değişim yaratmak için stratejileri sürdürmek daha kolay olacaktır.

Dr. Kristen Neff tarafından geliştirilen aşağıdaki alıştırmalar, sağlıklı kendine şefkatin gelişimi için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar:

1. Kendinize Bir Arkadaş Gibi Davranın – Bu alıştırma, bir arkadaşınıza başarısızlık veya hayal kırıklığı ile mücadele ederek nasıl davranacağınızı hatırlamayı içerir. Güvence sözlerinizi, rahatlık eylemlerinizi ve empatik tutumunuzu yazın ve bunları tarihsel olarak mücadelelerinize veya başarısızlıklarınıza yanıt verme yöntemlerinizle karşılaştırın. Bir arkadaşınızın durumunuza nasıl tepki vereceğini düşünerek düşüncelerinizi yeniden çerçevelendirmeye çalışın.

2. Kendi Kendine Şefkat Molası – Hayatınızda zor bir zamanı hatırlayın ve durumun vücudunuzda yarattığı duygusal rahatsızlığı hissedin. Ellerinizi kalbinizin üzerine yerleştirin ve kendinize nezaket gösterirken göğsünüze hafifçe dokunun. Eksikliklerinizi kabul etmenize, başarısızlıklarınızı affetmenize ve insanlığınıza sabırlı olmanıza izin verin. Kendinizi kabul etmenin deneyimiyle fiziksel rahatsızlık seviyenizin nasıl değiştiğine odaklanın.

3. Bir Arkadaşınızdan Mektup – Geçmişinizden kendiniz hakkında kötü hissettiren şeyler hakkında yazın. Kendinizi çekici, istenmeyen veya yetersiz hissettiğiniz zamanları tekrar ziyaret edin. Sonra, sadece koşulsuz sevgi ve destek sunan hayali bir arkadaşın bakış açısından kendinize bir mektup yazın. Bu arkadaşınızın kusurlarınıza yaşam geçmişiniz bağlamında bakmasına izin verin. Objektif bir bakış açısından kusurlarınıza odaklanarak perspektiften kendinize bir mektup yazın. Bu kabulün sıcaklığını hissedin ve sizi rahatlatmasına izin verin.

4. Sandalye Egzersizi –Sizi rahatsız eden bir konu hakkında düşündüğünüzde üç boş sandalye kullanın. Bir sandalyeyi kendi iç eleştirmeniniz, ve diğerini şefkatli bir gözlemci olarak belirleyin. Sizi rahatsız eden konuyu kendiniz, eleştiren ve şefkatli gözlemci bakış açılarıyla değerlendirin. Şefkatli gözlemci olarak, özeleştiri tarafından kullanılan kelimelere dikkat edin. Bu kelimeleri duygularınızla karşılaştırın. Herkesin başarısızlık yaşadığı gerçeğine odaklanın.

5. Kendi Kendine Konuşmayı Değiştir – Bu alıştırma, kendinizle uzun vadeli ilişkinizi değiştirmek için ayrıntılı bir plan oluşturur. İlk adım, ne zaman kendinizi eleştirdiğinizi fark etmek ve kullandığınız kelimeleri not etmektir. Öz-eleştirel sesi, öz-yargıdan ziyade şefkatle yumuşatmaya çalışın. Biyokimyayı değiştirmenize yardımcı olacak oksitosini serbest bırakmak için fiziksel hareketleri kullanabilirsiniz.

6. Günlük tutmak –Bir hafta veya daha uzun süre şefkatli bir günlük tutun ve kendinizi kötü hissettiğiniz şeyleri, kendinizi yargıladığınız her şeyi ve acıya neden olan zor deneyimleri yazın. Her olayı dikkat, ortak insanlık ve nezaketle tekrar ziyaret edin. Bu zor koşullar nedeniyle meydana gelen duygular hakkında yazın. Bu deneyimleri yargısız bir şekilde yeniden çerçevelendirin.

7. Ne İstersiniz – Özeleştirmeyi motive edici olarak kullanma yollarınızı belirleyin ve daha nazik düşünün, kendinizi teşvik etmenin daha olumlu yollarını keşfedin. İstediğiniz şeyleri düşünün ve bu şeylere olan arzunuza bağlanın. Eylem için somut teşvikler bulun ve eleştiriyi doğrulayıcı motivasyonlarla değiştirmeye odaklanın. Örneğin, diyetinizden uzaklaştığınızda kendi kendini eleştirmek yerine, spor salonuna her gittiğinizde kendinizi bir köpük banyosu ile ödüllendirin.

8. Bakıcı Bakımı –Kendi yaşam kalitenizi ve size güvenen kişiler için en iyi olabilmek adına kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için kendinize izin verin. Kendinizi bakımınız için ne zaman eleştirdiğinizi anlayın. Kişisel bakımın, duyarlı bir bakıcı olma yeteneğinizi geliştirmenin etkili bir yolu olduğunu kabul edin.

İnsan olmanın doğası, kişinin ölümlü, savunmasız ve hataya açık olduğu anlamına gelir. Dikkatli bir öz-analizle, duyguların ne bastırıldığı ne de abartıldığı dengeli bir yaklaşımla özeleştirinin zararlı etkilerini azaltmak mümkündür. İnsanlar, yaşam deneyimlerini ve yetersizliklerini affetmeye ve büyümeye izin veren sağlıklı bir şekilde etkili bir şekilde çerçevelemeyi öğrenebilirler. İnsanlar eleştirel iç seslerini tanımak için çaba göstererek, olumsuz duygularını açık bir şekilde kabul ederek  bilinçli farkındalığa ulaşabilirler.  

Kaynak:Lifehack