Kendine İnan!

Kendine İnan!

157
0
PAYLAŞ

Değişim yolculuğuna çıkan bireyin gereksinim duyduğu iki temel motivasyon kaynağı var: İstemek ve kendine inanmak.

Kişinin yola çıkmak için ilk adımı atmayı içtenlikle istemesi gerek. İstek duymak, içerisinde yeni bir başlangıcın heyecanını; varılacak yeni ufukların bilinmezliğini ve değişimin sırrını barındırır. İlk adımı attıktan sonra varılmak istenen yer kadar, hatta belki daha da fazla, yürünen yolun kendisi önem kazanır.

Diğer yandan kişinin kendine inanması, kendi varlığını tanıması ve takdir etmesi ile eş anlamlı. Bireyin kendine olan inancının artmasıyla beraber kendisine duyduğu saygı da artar. Bu inancı besleyecek olan şey ise değişim yolculuğunda yürünen yolu kararlı adımlarla kat etme sabrını göstermek.

İstemek ve kendine inanmak, öz saygıyı ve özgüveni besleyen en büyük iki kaynak.

İnanmak ve istemek kavramları bana yıllar önce çocuklarımla birlikte keyif duyarak izlediğim bir animasyonu hatırlatıyor: Kung Fu Panda. Bir noodle restoranında çalışan ve durağan bir yaşam süren panda Po, kutsal tapınağın koruyucusu Muhteşem Dörtlü’ye (Kaplan, Maymun, Turna ve Mentis) hayrandır. En büyük hayali ise onlar gibi usta bir Kung Fu savaşçısı olmaktır.

Yaşadığı olaylar zinciri Po’yu kadim bir kehanetin başrol oyuncusu yapar. Kehanet, tapınağı ona zarar verecek kötülüklerden koruyabilecek tek kişinin Ejderha Savaşçı olduğunu söyler. Aynı kehanet bir dövüşçüyü Ejderha Savaşçı yapacak bir tılsımdan da bahsetmektedir. Yıllar önce kutsal tapınağın öğretisine ihanet ettiği için kovulan ve hapsedildiği zindandan kaçan Tai Lung isimli güçlü bir savaşçı, bu tılsımı ele geçirmek için tapınağa dönmektedir. Onu durdurabilecek tek kişi Ejderha Savaşçı’dır. Yani büyük, şişman bir panda olan Po!

Gelişen olaylar Po ile Tai Lung’u karşı karşıya getirir. Tai Lung, tılsımı ele geçirip açtığında karşısına çıkan metal levhada kendi aksini görür ve şaşkınlık içerisinde, “Ama, bu boş!” der. Farkına varamadığı gerçek ise “kendisine inanan bir savaşçının yine kendi içerisinde değişimi yaşayarak” Ejderha Savaşçı olabileceğidir. Şişman ve hantal bir panda olan Po’nun güçlü ve acımasız Tai Lung’u alt etmesinin sırrı, Kung Fu öğrenmek isteğiyle çıktığı yolculuğun sonunda kendine olan inancı sayesinde Ejderha Savaşçı olmasında gizlidir.

Yazımı Dr. David J. Schwartz’ın çok sevdiğim ve ana fikrini yaşamımda uygulamaya gayret ettiğim bir sözüyle noktalayayım.

‘‘Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız beyniniz bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.”

Ünal Elbeyli