KENDİNE HOŞ GELDİN

KENDİNE HOŞ GELDİN

131
0
PAYLAŞ

Hayatımızda en çok ihmal ettiğimiz kişi ve sevilmeye en layık olan kişi gene biziz. Kendimizi sevmek yerine bir başkasının bizi sevmesini hatta en çok sevmesini isteriz. Beklediğimiz sevgi gelmeyince de kendimizi kötüleyecek bir sürü bahane buluruz. Kendine hoş geldin, biz de seni bekliyorduk.

İlk kural; aynanın karşısına geç ve ne kadar güzel olduğuna bak. Saçların biraz dağılmış, gözlerin biraz yorgun olabilir. Ama sen her halinle çok güzelsin ve kendine şunu söyle; ben seni olduğun gibi çok seviyorum. Biliyorum ki ben seni ne kadar mutlu edersem; ben de o kadar mutlu olacağım.

İkinci kural; kendime sarılıyorum. Sımsıkı sarılıyorum kendime, yaşadığı duygusal açlığı ben dolduruyorum. Belki gözlerim kapalı belki de açık, kendimi dinliyorum. Neye ihtiyacım var, bunu tespit ediyorum.

Üçüncü kural; hepimizin iç sesi var. Kimimizin iç sesi eleştirel bir varlık olabiliyor. İç sesimi olduğu gibi kabul ediyorum. Ve seni de olduğun gibi seviyorum. Ayna yöntemin de kendine nasıl baktıysan, iç sesini de karşına oturtup, ona bir bak. Ne görüyorsun? Haydi, konuş onunla. Şimdi konuşma sırası sende, dinleme sırası onda. Konuş, dök içini!

Dördüncü kural; yaradan iki göz vermiş bana, bundan sonra bütün güzelliklere bakacağım, en güzel detayları göreceğim. Gözlerim kötüyü değil, artık iyiyi görecek. Ayak uçlarıma değil, gök yüzüne bakacağım. Gündüz bütün renklerin canlılıklarını göreceğim, gece gökyüzünün zifiri karanlığında bile huzuru bulacağım, belki gökyüzünde ki yıldızları izleyip, bana ilham vermelerine izin vereceğim. İnsan kalabalığına bakacağım. Çoğu koşturuyor ama mutlu olanlarda var. Kendime şükredeceğim. Çünkü her halimle kendimi kabul ediyorum.

Kendine hoş geldin, bu hayatta insanın tek varlığı gene kendisidir. Aile gider, mal gider, mülk gider, sağlık da gider. Ama sen senden gidemezsin. Ne zaman ki sen, senden gidersin o zaman perdeler kapanır ve bu film son bulur. Kendini sevmek bu kadar zor olmamalı. Utanma bencil değilsin, egoist, megaloman ya da deli değilsin. Sadece sana ait olan bir şeyi kabul ediyor ve sahip çıkıyorsun.

İçinde ne kadar duygu varsa hepsini serbest bırak. Yaşadıkların senin yüzünden değildi, bunları sen hak etmedin. Üzüntülerini, kırgınlıklarını, öfkeni her şeyi serbest bırak. Sana yük olacak duyguları daha fazla taşıma sırtında. Kendi yolculuğunda ilerlemek için ilk adım kendini sevmektedir. Kendini sevmezsen bütün renkler soluk, iç huzursuzluğun daim olur. İçinde ki küçük sen sevilmeyi bekliyor. Belki karanlıkta bir yerde oturuyor, belki senden saklanıyor. Ama sevilmeyi ve bulunmayı bekliyor.

Zeynep TÜRKOĞLU
ICF Profesyonel Koç
Yönetici ve Takım Koçu