Kendimize Yaptığımız Haksızlıklar

Kendimize Yaptığımız Haksızlıklar

346
0
PAYLAŞ

Kalbimiz, çoğu kez kırılmıştır. Bazen birileri tarafından bazen de yaptıklarımız sonucunda… Kalpte hissedilen acıyı beyin fiziksel bir acı olarak algılamaktadır. Peki, bu kadar önemli bir detayı biz nasıl görmezden gelebiliyoruz? Bana sorarsanız, hastalıkların da asıl kaynağı bu! Peki, kendimizi nasıl korumalıyız? Ne yapmalı, nasıl düşünmeliyiz? İnsanoğlu olarak, başkalarına kendimizden daha çok değer veriyoruz. Aslında ilk değer vermeye çocukken başladık. Anne ve babamızı hayatımızın merkezine koyduk. Sonra büyüdük; arkadaşlarımız, aşık olduğumuz insanlar oldu. Onları da hayatımızın merkezine koyduk. Bir şey sormak istiyorum. Hangisi yanınızda kaldı? Kimler gitti, kimler kaldı? Büyük ihtimalle giden yüzlerce insan olmuştur. Her birisinde insan acı çeker. Çünkü kişi, sevdiği zaman kalpten, yürekten severse, karşıdaki kişi gittiği zaman kalpten de bir parça alır. Bunu gerçekten hak ediyor muyuz? Biri bize saldırmak istese kendimizi hemen savunuruz. Peki, kalbimize olan saldırıda neden bir şey yapamıyoruz? Hayatın, çok kısa olduğuna inanırım. Ve bu hayatı sen yaşıyorsun. Başrol sensin. O, hiç ölmeyen, ölemeyen kişi sensin. Eğer sen gidersen film biter. Bu konu da hem fikirsek, ısrarla hayatımızın merkezine birilerini koymaktan vazgeçmeliyiz.

Değer vermek, sevmek çok güzel bir şey. İnsana merhamet verir. Ancak hayatının merkezine birilerini koyarsan, hayatını yaşayan oymuş gibi davranırsan. Nasıl yaşıyorum diyebilirsin? Kendin için ne kadar çabalayabilir, ne kadar başarılı olabilirsin? Böyle yaparak, ne sen mutlu olabilirsin ne de karşıdaki kişi senin hayatında kalır. Kimse, fazla ilgiye dayanamaz. Biraz kaba olacak ama herkes ederi kadardır. Böyle olmalı, herkes eşittir diyemem. Çünkü değil. Arkadaşımla annem eşit değildir. Annem daha değerlidir. Ama hayatımın merkezinde sadece Ben varım.

Kendinize değer verip, etrafı severseniz, o zaman mutlu olabilirsiniz. Kendinizi başkalarından üstün görmeyin. Doğru olan insanlara şefkat ve sevgi duymaktır. Sizi üzen insanları, artık düşünmeyin. Adı üstünde sizi üzüyor. Size zarar veriyor. Size kötülük yapanları hayatınızda özgür bırakın. Hayatınızdan gitmelerine izin verin, onları düşünerek onlara daha fazla değer vermeyin, geceleri yastığa başınızı rahat bir şekilde koyun. Hayatınızda ne kadar az şey tutarsanız, o kadar hafif hissedersiniz.

Zeynep TÜRKOĞLU