Kendi Markanızı Oluştururken

Kendi Markanızı Oluştururken

313
0
PAYLAŞ

Kendi işinizi yaparken ve kişisel markanızı oluştururken ilk göz önünde bulundurmanız gereken şey sizi en çok neyin motive ettiği, heyecanlandırdığı ve ne yapmaktan gerçekten hoşlandığınız ki böylece bilginiz ve doğal yeteneklerinizi en üst seviyede ve verimli bir şekilde kullanabilin. Bu neden önemli? Çünkü eğer yaptığınız iş ile ilgili tutku duymuyorsanız, kalbinizi işin içine katmıyorsanız, sizin için bir anlamı yoksa o zaman başarılı olmak için gereken zaman ve enerjiyi tam olarak bu işe adayamazsınız. Veee ne yapsanız hedef kitlenizdeki insanları onlara yardımcı olacak en iyi kişi olduğunuz konusunda ikna edemezsiniz.

Hayatınızın işi kolayca ve açıkça tanımlanabilir. O, her ne ise, yapmaktan mutluluk duyduğunuz şeydir. Yapmayı sevdiğiniz şey ister uçak kullanmak, ister ekmek yapmak , ister öğretmek olsun hiç fark etmez. Sizi gerçekten mutlu eden şey sizi gerçekten mutlu eden şeydir. Hayatın amacı da zaten yapmayı sevdiğiniz şeyi gerçekleştirmek ile ilgilidir. O, hayatınızın işini yapmanızın önündeki engelleri ve zorlukları aşmanızla ilgilidir. Hayatınızın amacını izlemek için dünya ya da diğerleri size ne derlerse desinler, mutluluğunuzu sadakatle izlemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, kararlılık, ayırt etme, beceriklilik, cesaret bağımsızlık, kabullenme, mutluluk, şefkat, hizmet, alçakgönüllülük ve liderlik gibi nitelikleri geliştirebileceğiniz bir konumda olursunuz. Tutkunuzu ve mutluluğunuzu izlerken, otomatik olarak hayat amacınıza uyumlanırsınız. Bu olduğunda da, kendinizi daha enerjik, daha mutlu, daha sevecen, daha sabırlı halde bulursunuz. Yeni kişiliğiniz geliştiğinde, size giderek daha çok insan çekilecektir ve siz onlarla mutluluğunuzun sırrını paylaşabileceksiniz.

Eğer kendi işinizi yapmaya yeni başlıyorsanız, ya da bir süredir bu işi yapıyorsanız ve henüz markalaşmadıysanız herkese pazarlama yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Buradaki varsayım daha çok kişiye pazarlama, daha çok müşteri olabilir. Daha çok müşteri elde etmek için piyasanızı daraltmak sezgilerinize aykırı görünse de kendi markanızı oluşturmak için yapmanız gereken şey tam olarak bu.

Burada esas olan sizi heyecanlandıran, hizmet etmekten zevk duyacağınız bir hedef kitleye sahip olmak. Tutku duyacağınız bir hedef kitleniz olduğunda işinizi büyütmek oyun gibi gelecek ve size coşku verecek. Atacağınız ilk adım ideal müşterilerinizi seçmek, en iyi işinizi çıkaracağınız kurum ya da kişiler, size enerji ve ilham verecek ortamlar.

Oscar töreni gibi organizasyonlarda, büyük seçkin davetlerdeki kırmızı halı uygulamasını düşünün. Şık giyimli bir görevli sizi karşılar, kibarca adınızı sorar ve adınızın listede olup olmadığını kontrol eder. Sonra adınızı bulunca, sıcak bir gülümsemeyle kırmızı halıdan geçişinize izin verir. (Nasıl hissederdiniz kendinizi?) Evet bir yıldız gibi. Sadece size enerji ve ilham veren en ideal müşterilerin geçmesine izin verdiğiniz biz kırmızı halı uygulamanız olabilir. Kendi ideal yıldızlarınızla çalıştığınızda kendinizi daha enerjik, başarılı ve güvenli hissedersiniz. İşinizin önemli olduğunu ve insanların hayatını değiştirdiğinizi hissedersiniz.

İdeal müşterinizi gözünüzde canlandırmaya çalışın. Hangi özelliklere sahip? Önceliklerinizi belirleyin. Kiminiz için müşterinin ödeme gücü önemli olabilir. Kiminiz içinse güvenilirlik. Ya da belki müşterinin ne sıklıkla sizinle çalıştığıdır önemli olan.

Tam olarak nasıl bir hizmet vermek istediğinize karar verdiniz. Hedef kitlenizi oluşturdunuz. Acil ihtiyaç ve onların tek başlarına elde etmekte zorlandıkları amaçlarını tespit ettiniz. Şimdi piyasada nasıl tanınmak istediğiniz ile ilgili plan yapmaya hazırsınız. Karşı konulamaz ve unutulmaz bir marka olmak. Nasıl başaracaksınız bunu? Rekabetin her alanda en üst seviyede olduğu ve günümüz iş dünyasında kendi kişisel markanızı oluşturmak için neler yapmalısınız?
Süre başladı…..cevaplara geçelim…..