Kendi işini kurmak isteyene mentorlar koçluk yapacak

Kendi işini kurmak isteyene mentorlar koçluk yapacak

170
0
PAYLAŞ

TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlarla deneyimli iş kadınlarını bir araya getirdi. ‘Kadın Girişimci Mentor Projesi’yle tecrübeli iş kadınları yeni girişimcilere gönüllü mentorluk yapacak.

TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu, ‘Kadın Girişimci Mentor Projesi’yle kendi işini kurmak isteyen kadınlarla deneyimli iş kadınlarını bir araya getiren sıra dışı bir projeye imza attı. Deneyimin en pahalı kaynak olduğunu belirten Başkan Özden, “Türkiye’ye uyarlanabilecek bu projeyle açılıp kısa sürede kapanan şirket sayımızı azaltabiliriz” dedi.

İletişim becerileri önemli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Adana Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘Kadın Girişimci Mentor Projesi’yle, deneyimli iş kadınları kendi işini kurmak isteyen kadınlara gönüllü mentorlük yapacak. Bu amaçla gönüllü olan iş kadınları kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerle Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) Ziyapaşa Yerleşkesi’nde bir araya gelerek tanıştı ve eşleşti. Adana BTÜ’nün yanı sıra KOSGEB, İŞKUR ve Adana Ticaret Odası’nın desteklediği projeye dâhil olan kadınlara Adana BTÜ Dış İlişkiler Birimi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Efe Efeoğlu, ‘Sağlıklı İlişkiler Yaşamak’ konulu bir de sunum gerçekleştirdi. ‘Kadın Girişimci Mentor Projesi’nin heyecan uyandırdığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Efeoğlu, iş yaşamında başarıya alınan eğitimin yüzde 5, tecrübenin yüzde 15 ve iletişim becerilerinin yüzde 80 katkı sağladığını belirterek “İlişkileriniz sağlıklı olmalı” diye konuştu.

Deneyim en pahalı kaynak

Toplantıda konuşan TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, projenin karşılık bulması durumunda Türkiye genelinde yaygınlaşabileceğini belirterek, “Yüzde 6,5’la ifade edilen kadın girişimci sayımızı artmasına önemli katkı sağlayacak bu yöntem, işletmelerin kısa sürede kapanma sorununa da büyük ölçüde engel olacak. Deneyimin en pahalı kaynak olduğu iş hayatında tecrübelerini genç girişimci adaylarıyla paylaşacak mentorlerimize şimdiden teşekkür ediyorum. Menteelerimize de bu fırsatı iyi değerlendirmeleri önerisinde bulunuyorum” dedi. Toplantıda Adana BTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Özcan Yaman, projenin işleyişiyle ilgili bilgi verdi.

GİRİŞİMCİLER EĞİTİMDEN MEMNUN

Yeni girişimci Seda Ataözü, mentorluk egitimi ile ilgili “Kendisine ulaşmakta çok zorlanacağım bir iş kadını, yeni kuracağım işte bana koçluk yapacak. Böyle bir proje için TOBB Adana KGK’ya teşekkür ediyorum” dedi. Bir diğer kadın girişimci Özlem Cıngırlar ise “Artık danışacağım tecrübeli bir iş kadını var. Bu projeyle iş hayatımda belirlediğim hedeflere daha hızlı ulaşabileceğimi düşünüyorum” diye konuştu. Girişimci Emel Yavuz da “Seramik atölyesi kurmak istiyorum. Mentorlerimizin tecrübelerinden ücretsiz yararlanma fırsatı sunulduğu için teşekkür ediyorum” diye konuştu.