KENDİ CENNETİNİZİ KEŞFEDİN: SAĞLIKLI YAŞAYIN

KENDİ CENNETİNİZİ KEŞFEDİN: SAĞLIKLI YAŞAYIN

471
2
PAYLAŞ

Sağlıklı yaşam, bir hayat tarzı ve anlayışıdır. Hayatın keyifli, eğlenceli, sağlıklı olması anlamına gelir. Düşünülenin aksine, sağlıklı yaşam, sadece kolesterolün, demirin, şekerin, tansiyonun belli sayısal aralıklar dahilinde olması anlamına gelmez. Tabi ki bunları da içeren bir kavramdır; ama aynı zamanda, kendini iyi hissetmek, iyi uyumak, huzurlu olmak anlamına da gelir.

Sağlıklı yaşamı sadece bisküvi, margarin, hamburger, cips, kızartma gibi besinleri tüketmek değil, kıskançlık, endişe, pişmanlık gibi duyguları kontrol altında tutamamak da engeller. Yarın sabah kimi kandıracağımızı planlayarak, iş yerinde kimin ayağını kaydırıp yerine geçeceğimizi düşünerek sağlıklı uyumamız mümkün değildir veya geçmişin sorunlarına takılıp, intikam zamanını hayal ederek huzurlu olamayız; gelecek ile ilgili sürekli endişe duyarak, yaşadığımız anın tadını çıkartmak, başarılarımızı görmek, takdir etmek ve edilmek söz konusu bile değildir. Şükretmeden, hoş görmeden benliğimize dönemeyiz; sahip olduklarımızın farkına varamayız ve kendimiz olamayız. Belleğimizi sürekli başkaları ile doldurup, onları düşünerek güçlü bir hafızamız olmasını bekleyemeyiz.

Son dönemde yapılan birçok araştırmada ekseriya değinildiği üzere, epeyce farklı alanlarda etkileri olduğu gibi sağlıklı yaşayamamanın da temelindeki önemli nedenlerinin biri olumsuz psikolojik durum. Artık, uzun diyet listeleri ve kalori hesaplamaları yerine, ruhsal obezite, ruhsal şişmanlık, mutsuz bağırsak sendromu ve uyku apnesi konuları konuşulmaya başlanıyor. Karnınızın şişmesi, ruhunuzun şişmesi olarak tanımlanıyor.

En büyük tiyatro sahnesi olan dünyada, süreyi bilmeden oynadığımız oyunun perdesi alkıştan sonra tekrar açılsın, süre uzasın istiyorsak önce yaşadığımız yeri cennete çevirelim. Öncelikle; hoşgörülü olalım, affedelim, eleştirmeyelim, şikayet etmeyelim, hayatta bize verilen süreyi iyi değerlendirelim. Sonrasında, “kilom mu arttı?, ?”, “bel çevrem ne durumda?, ?”, “ekmeği çok mu yiyorum?”, “şekeri abarttım mı?” gibi konuları konuşalım.

Seda ÖNGELEN

2 YORUMLAR

Comments are closed.